• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    V Německu promluvili o plánovaných protestech u základny Rammstein

    23-6-2019 Sputnik CZ 78 472 slov zprávy
     

    Lidé se také obávají vývoje situace po zrušení smlouvy INF o raketách středního a kratšího doletu. Braun upřesnil, že v souvislosti s tím existuje „technická možnost rozmístění v Rammsteinu jaderných zbraní“, a že „existuje velká pravděpodobnost toho, že mají-li být jaderné zbraně znovu rozmístěny v Evropě, bude to právě Rammstein“.


    Navíc konzervativní politici, například ministryně obrany Ursula von der Leyen, „přímo říkají, že po zrušení INF je možný jakýkoli vývoj událostí, což může znamenat také nové rozmístění jaderných bojových hlavic,“ zdůraznil Braun. 


    Dodal, že v USA mají také zastánce „dalšího rozvoje jaderné strategie po vypršení smlouvy o raketách, zejména pokud jde o nové rozmístění jaderných zbraní v Evropě,“ a tento postoj podporuje Pentagon. Německo bude v tomto případě „klíčovou zemi pro rozmístění, poněvadž má na to kapacity, a vhodnou zeměpisnou polohu“.



    „Chceme vyvolat diskusi o rozmístění jaderných zbraní do té míry, aby tato otázka nebyla vůbec nastolena. Je to prevenční mírová politika,“ řekl Braun. „Během každoroční protestní akce před základnou Rammstein, která se má konat po páté, plánujeme svolání mezinárodního kongresu, festival míru, a demonstraci. Aktivisté budou celý týden bydlet v stanech. 

    Účastníci také hodlají vytvořit kolem letecké základny „živý řetěz“. Koná se to, stejně jako v minulých letech, nelegálně, bez úředního povolení. K účasti v akci se již přihlásili někteří němečtí politici. 


    Letecká základna Rammstein na severu Německa je největší americká vojenská základna v zahraničí, sídlo amerického vojenského letectva v Evropě, a jedna ze základen NATO. V Rammsteinu mají údajně jaderné bojové hlavice. 


    Z 603. střediska leteckých a kosmických operací v Rammsteinu, které existuje od roku 2011, se koná koordinace a řízení amerických bezpilotních letounů (dronů) v Iráku, Afghánistánu, Somálsku, Jemenu a Pákistánu. 


    V Německu probíhá veřejná diskuse o účasti země a jejích úřadů v „dronových válkách“, které jsou pochybné z hlediska mezinárodního práva.


    INF



    Smlouva o likvidaci raket středního (1-5,5 tisíce km) a kratšího (500-1000 km) doletu mezi SSSR a USA (INF) byla podepsána v roce 1987. Strany se zavázaly, že zničí všechny systémy balistických a okřídlených raket (s plochou dráhou letu) se základnou na zemi o uvedeném doletu, a také, že je nebudou v budoucnu vyrábět, zkoušet, a rozmísťovat. 

    V říjnu 2018 prohlásil prezident Donald Trump, že USA odstupují od INF, a vysvětlil to tím, že Moskva své závazky nedodržuje. Avšak americká strana nepředložila žádné důkazy porušení této smlouvy Ruskem.


    Ministr zahraničí USA Mike Pompeo poskytl pak Moskvě dva měsíce na „obnovení plnění“ smluvních podmínek. USA trvaly zejména na tom, aby se Rusko vzdalo rakety 9М729 (SSC-8), jejíž dolet, jak tvrdili ve Washingtonu, porušuje body INF. 


    V Moskvě označili tato obvinění za nepodložená, a zdůraznili, že daná raketa nebyla vyvinuta, ani vyzkoušena v rámci doletu, který převyšuje stanovená omezení. 


    V únoru oznámilo Rusko v odvetné reakci na stejné aktivity USA pozastavení svých závazků v rámci smlouvy.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑