• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Odborníci uvedli, na jakých zákonech se Ministerstvu zdravotnictví ČR podařilo zapracovat. Co je v plánu dále?

    22-6-2019 Sputnik CZ 35 600 slov zprávy
     

    Portál Parlamentní listy píše, že daný resort se soustředil především na zákony, jejichž části zrušil Ústavní soud. Naopak bez jasných výsledků stále zůstává zveřejňování dat a zavádění úhrady za pacientem či jednodušší vstup nových léků a technologií do úhrady z veřejného zdravotního pojištění.


    Co se povedlo/nepovedlo?



    Věc okomentoval také odborník Tomáš Doležal z Institutu pro zdravotní ekonomiku (iHETA). Ten uvedl:

    „Již je v platnosti nový zákon o úhradách zdravotnických prostředků a v legislativní přípravě také novela zákona o vstupu inovativních léků a zákon o elektronizaci zdravotnictví. Zpožděná je legislativa upravující obsazování správních a dozorčích rad zdravotních pojišťoven.“


    Uvádí se však, že do legislativního procesu byl zahrnut rovněž návrh zákona o léčivech, jehož cílem je zlepšit dostupnost léčiv, která chybí v běžné distribuční síti, a to prostřednictvím emergentního systému dodávek.


    Podle nejnovějších informací měla Sněmovna v pátek schválit také lékový záznam jako další funkci elektronického receptu.


    „Přístup lékařů, lékárníků a záchranářů do seznamu léků, které pacient užívá, má zvýšit bezpečnost a zabránit užívání duplicitních medikamentů nebo jejich nežádoucímu vzájemnému působení. Novela putuje ke schvalování do Senátu, platit by měla od roku 2020, zavádí také hrazení většiny ceny léčebného konopí z veřejného zdravotního pojištění,“ stojí na portálu.



    A co pozitivního vidí odborníci na práci ministerstva? Kladně hodnotí zejména zvyšování mezd zdravotníků, zvýšení počtu studentů lékařských fakult či podporu primární a stomatologické péče.

    „Ministerstvu se poprvé v historii podařilo moderovat dohodovací řízení tak, že došlo ke shodě ve všech segmentech a úhradová vyhláška jen tuto shodu přenesla na normativní úroveň, současně se mu ale nepovedlo zabránit následnému nařízení vlády o plošném zvýšení platů a mezd zdravotníků,“ dodal k věci člen představenstva Nemocnic Plzeňského kraje Pavel Vepřek.


    Odborníci tak poukazují na to, že se v loňském roce dokázalo dohodnout všech 14 segmentů, kdežto letos dohoda tří z nich chyběla. Resort však uvádí, že jí bylo téměř dosaženo i v oblasti nemocnic akutní péče.


    Co má ještě následovat?


    Zatím ministerstvo komunikuje a spolupracuje s mladými lékaři, jejichž kompetence slibovalo upravit.


    „Nesouhlasíme s legislativním ukotvením kompetencí bez adekvátního finančního ohodnocení výkonů, čili je to komplexní problém na velkou debatu s pojišťovnami,“ prozradila Marie Lopourová ze Sekce mladých lékařů České lékařské komory.



    Dle Lopourové se rovněž pracuje na systému hodnocení nemocnic a ordinací, v nichž se lékaři vzdělávají.

    K dalším dosud nesplněným slibům lze dle odborníků zařadit dostupnost dat o kvalitě zdravotní péče pro pacienty, zavádění úhradových mechanismů směřujících peníze za pacientem nebo zavádějících stejnou úhradu za léčbu stejné diagnózy v podobném zdravotnickém zařízení (takzvané DRG). Stejně tak stále postrádají transparentní systém pro hodnocení technologií a výkonů vstupujících do úhrad pojišťoven (takzvané HTA).


    „V letošním roce dochází ve všech nemocnicích k vykazování nově nasmlouvaných ukazatelů DRG, které umožní veškerou péči klasifikovat v novém systému. Současně probíhají simulace zavedení DRG do úhrad, kde je cílem ministerstva, aby se nové DRG objevilo aspoň částečně v úhradách již v roce 2020,“ uvedla mluvčí resortu Gabriela Štěpanyová.


    Další odbornice, Marcela Alföldi Šperkerová ze zdravotnického think-tanku Klub Mederi, připomíná, že nyní zatím chybí informace o nové koncepci fungování zdravotních pojišťoven. Tuto koncepci by měl však upravit společný zákon.


    „Systému by prospělo odpolitizování VZP, jednotná úprava jejich systému vedení a kontroly, která umožní efektivní a motivované řízení, tlak na aktivní smluvní politiku s poskytovateli zdravotní péče a možnost motivovat pojištěnce i poskytovatele k dodržování efektivních léčebných postupů v péči o chronicky nemocné,“ míní odbornice.


    V neposlední řadě je jedním z bodů programového prohlášení rovněž reforma odměňování lékárenské péče.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑