• Vybrat den

Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne

PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

Český akrobatický pilot a ruský automobilový závodník si vyměnili své závodní stroje. Exkluzivně pro Sputnik (VIDEO)

21-6-2019 Sputnik CZ 45 333 slov zprávy

Český pilot se v klidu připravoval na druhou etapu mistrovství světa Red Bull Air Race, který se konal v ruské Kazani 15. a 16. června. Ale když se v hangáru jeho týmu na autodromu KazanRing objevil ruský závodník, oba ihned pochopili, že Šonkovo letadlo Edge 540 V3 a závodní Kamaz Nikolajeva mají poměrně mnoho společného. Oba stroje potřebují výkonný motor, oba musí vážit co nejméně a samozřejmě oba musí rychle létat nebo rychle jet.

Nikolajev svezl Šopku ve stejném Kamazu, za jehož volantem vyhrál Rallye Dakar 2019. Český pilot si následně Kamaz vyzkoušel sám.

„Kamaz byl teda neskutečný zážitek. Je to asi moje největší hračka, kterou jsem kdy měl, protože jsem si fakt připadal jako malé dítě, když jsem si do toho sednul,“ okomentoval český mistr světa Sputniku své mimozávodní aktivity v Kazani.

Nikolajev si o den později vyzkoušel let v akrobatickém letadle. Šonkovo závodní letadlo je jednomístné, takže do nebe se podíval ve větším dvoumístném letounu. Po návratu na zem byl Rus plný emoci.

Letecká série Red Bull Air Race je oficiální mistrovství světa, kterou uznává Mezinárodní letecká federace. Na pozadí Kazaňského kremlu jen několik metrů nad řekou Kazankou 14 pilotů třídy Master létalo svými jednomístnými letouny rychlostí až 370 km/h, přičemž se piloti museli vypořádat s přetížením až 12 G. Závodníci se snažili o co nejrychlejší překonání trasy, která byla vyznačená nafukovacími pylony, které jsou absolutně bezpečné a působivě se trhaly, pokud do nich pilot křídlem narazil. Ve třídě Master kromě českých pilotů vystupovalo dalších 12 účastníků.

Martin Šonka v Kazani nakonec obsadil třetí místo a nepodařilo se mu tak navázat na loňské vítězství. Druhý český pilot Petr Kopfstein kvůli sporné penalizaci skončil až 13. Ruský závod vyhrál suverén letošní sezóny Japonec Yoshihide Muroya.

Do konce sezóny zbývají dva závody. 13. až 14. července budou piloti bojovat v Maďarsku nad jezerem Balaton a celý seriál svoji existenci ukončí v Japonsku, kde se bude létat 7. a 8. září v Chibě.