• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Polsko: Obránce USA v Evropě

    21-6-2019 Svobodné Noviny 38 566 slov zprávy
     

    Varšava veřejně deklarovala svůj záměr navázat dialog s Ruskem, ale čeká na první krok Moskvy. Polská vládnoucí strana současně posiluje vazby s USA, blokuje iniciativy Bruselu a posunuje se dále od evropských skeptiků.


    Vůdce vládnoucí strany Právo a spravedlnost Jaroslaw Kaczynski věří, že Rusko by mělo převzít iniciativu ke zlepšení vztahů mezi oběma zeměmi, neboť Varšava podle svých slov chrání pouze vlastní národní zájmy a posiluje své postavení v Evropě.



    Tyto pozice jsou však velmi specifické, zdůrazňuje ruský deník Gazeta.ru. Strana Právo a spravedlnost, která nedávno zvítězila ve volbách do Evropského parlamentu s 42,4%, se obvykle jeví jako euroskeptická strana.


    Minulý podzim Evropská komise vyzvala soudy EU k posouzení zákonnosti reformy soudnictví v Polsku. Změny iniciované v Polsku podle Evropské komise učinily, že jsou soudy závislé na výkonné moci.


    Soudní dvůr Evropských společenství se dříve rozhodl pozastavit platnost nových zákonů. V reakci na to polské orgány deklarovaly potřebu „komplexní analýzy“ těchto rozhodnutí, jakož i podporu zákonů většinou obyvatel země. Reforma soudnictví je předmětem sporu mezi EU a Polskem přibližně tři roky od jejího zahájení.


    Poláci také neustále ignorují výzvy evropských orgánů na přechod na euro. „SLI je obranou naší ekonomiky,“ vysvětlil Kaczynski.


    Podle jeho názoru musí země nejprve dosáhnout ekonomické úrovně předních evropských zemí a teprve pak přijmout jednotnou měnu. Tím se vyhnete ekonomické závislosti, tvrdí polské úřady.


    Nicméně, kumulativní břemeno sporů s Bruselem nedovedlo Poláky k obvyklé cestě k euroskeptickému směru. Naopak, podle výsledků voleb do Evropského parlamentu, strana Právo a spravedlnost se raději distancovala od spojenectví s jinými evropskými pravicovými hnutími. Hlavním důvodem je nesouhlas v otázce Ruska.


    Pokud Marine Le Penová (Národní shromáždění, Francie) a Matteo Salvini (Liga, Itálie) obhajují dialog s Ruskem a dokonce sympatizují s touto zemní, názory Kaczynského jsou naprosto opačné.


    Strana Právo a spravedlnost se zároveň odtrhuje od všech v Evropě aktivními kroky směrem ke Spojeným státům, zejména ve vojenském vedení. Loni na podzim Polsko prohlásilo, že je ochotno vybudovat na svém území nezávislou americkou základnu. Pro toto rozhodnutí se vyslovil polský ministr obrany Mariusz Blascák.


    „Bude to náš společný úspěch: pro Polsko, protože posílíme obrannou kapacitu naší země a USA, protože sféra „svobodného světa“ je posílena díky polsko-americkým vztahům, vztahům na severu Atlantické aliance,“ uvedl ministr.


    Nicméně, vyhlídky na vytvoření základny  Fort Trump zůstávají nejasné a jsou spíše kategorií budoucnosti, zdůrazňuje Gazeta.ru.


    Nejprve bude v Polsku nasazena americká letka MQ-9 drone. Jejím oficiálním účelem je uznání, ale spektrum možných vojenských využití letadel je velmi široké.


    MQ-9 byl Spojenými státy zvláště používán pro letecké údery v Afghánistánu a Jemenu. Ruské ministerstvo zahraničních věcí již na tato opatření reagovalo: náměstek ministra Sergej Ryabkov řekl, že Moskva je touto dohodou velmi znepokojena.


    „Je to odraz linie, která má vynutit vojenské napětí v Evropě, zejména v takzvaném východním křídle NATO na základě nepravděpodobných záminek se realizují programy, které jsou do značné míry nestabilizující,“ uvedl Riabkov.


    Kromě toho Polsko souhlasilo s nákupem 32 amerických bombardérů F-35. Nakonec se americký vojenský kontingent na polském území zvýší o 1000 lidí. Zároveň Spojené státy neplánují vysílat do Evropy nové síly, takže je pravděpodobné, že vojáci budou převezeni z Německa.


    (Ilustrační obrázek Foto: brukselanato.msz.gov.pl)






    Reklama
















    Loading...











    Podobné články





    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑