• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Souboj novodobých titánů. Kdo v Česku utlačuje Facebook?

    19-6-2019 Sputnik CZ 48 556 slov zprávy
     

    Společná studie AMI Digital a agentury STEM / MARK zjistila, že čeští uživatelé začínají stále více upřednostňovat sociální síť Instagram a že popularita Facebooku pomalu klesá. Podle průzkumu, o kterém informoval portál mediaguru.cz, sice Youtube a Facebook obsadily první dvě místa, co se jejich využívaní mezi Čechy týče, ale obě sítě zaznamenaly v tomto roce dvouprocentní pokles. Třetí místo v popularitě obsadil Instagram, který zaznamenal šestiprocentní narůst v porovnání s minulým rokem. Mírně se však snížila i průměrná doba trávení času na sociálních sítích.



    „Instagram je vizuální sociální síť. Každý den se zde zveřejňuje obrovské množství fotografií a video obsahu. Lidé si na Instagramu rádi prohlížejí novinky a Stories ráno při snídani nebo v poledne během oběda. Stories rovněž vytváří efekt „nakouknutí“ do života přátel nebo možnost podívat se na oblíbené značky, což vzbuzuje stále větší zájem,“ napsal v komentáři pro Sputnik Kovryhin, majitel agentury optimalizací pro vyhledávače Topranker.cz. Podle citované české studie navíc 40 % Čechů nepíše na sociálních sítích komentáře a jen„pasivně“ sleduje příspěvky ve výběru novinek.

    Maksym Kovryhin také dodal, že se zvyšuje role sociálních sítí v nakupování: „Obchod přišel i na sociální sítě. Tam je boj o pozornost mladého solventního publika. Množství a kvalita obsahu roste, zatímco uživatel sociálních sítí se stává stále více selektivní. Je obtížnější překvapit a vyvolat reakci (lajky a komentáře).“


    Za aktuální trend na sociálních sítích v České republice v letošním roce expert považuje jedním slovem „otevřenost“. „Stále více firem a bloggerů se snaží být blíže uživatelům, čímž si získávají jejích důvěru,“ prohlásil Kovryhin.


    V čem je Instagram lepší než Facebook?



    Pokud se pokusíme srovnat Instagram s Facebookem, Instragram se nám na první pohled může zdát méně pohodlný k používání. Nicméně čeští módní bloggeři a známí influenceři jej aktivně využívají k propagování vlastních značek. Podle Kovryhina tkví popularita Instagramu mezi mladou generací uživatelů především v účelech využívání sítě.

    „S tvrzením, že je Instagram ve srovnání s Facebookem v používání méně pohodlný, nemůžu zcela souhlasit. Záleží na tom, co porovnáváme. Pro komunikaci ano, to je Instagram méně pohodlný. Ale v ostatních vlastnostech není nijak horší, možná, že je dokonce i lepší než Facebook,“ myslí si odborník.


    Slova odborníka potvrzují i číselná data citovaného českého průzkumu. Zhruba 78 procent uživatelů totiž pro komunikaci využívá aplikaci Messenger na Facebooku. Co se týče celkového hodnocení obou síti, Instagram ohodnotilo na výbornou celkem 46 % uživatelů a dobře 30 %. Mezitím Facebook získal výborné hodnocení jen u 36 % lidí a dobré hodnocení u 32 % respondentů. 


    „K důvodům, proč mladí uživatelé dávají přednost Instagramu, pravděpodobně nic nového nedodám. Na Facebook zavítají proto, aby komunikovali a dozvídali se novinky. A Instagram využívají k relaxaci, zábavě a inspiraci,“ dodává Maksym Kovryhin.


    Americký průzkum přišel s příznivějšími výsledky



    Co se týče trávení času daných uživatelů na sociálních sítích, v USA a Česku průzkumy zaznamenaly shodné trendy. Američtí uživatelé v letos v průměru tráví na Facebooku o 3 minuty méně, než v roce 2017. Čas na Instagramu se však u Američanů mírně zvýšil, uvádí společnosti eMarketer.

    Samotný trend klasajícího zájmu mladých uživatelů o Facebook není žádnou novinkou. Informoval o tom již před rokem portál The Guardian. K dramatickému poklesu využívání Facebooku mladou generací Američanů však došlo již v roce 2016. Tehdy podle údajů výzkumné agentury Pew klesla hodnota využívání Facebooku o 20 procent, a to v porovnání s rokem 2015.


    Navzdory skandálům ohledně soukromí uživatelů, celkový počet aktivních uživatelů Facebooku v průběhu měsíce mírně vzrostl, a to díky obyvatelům Asie a regionům Tichého oceánu, zejména Indii. V Evropě je však nárůst uživatelů málo patrný.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑