• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Peking zakazuje webstránky Washington Post a Guardian

    19-6-2019 Zem & Vek 81 560 slov zprávy
     

    Čínska ľudová republika zakázala internetové stránky Washington Post a Guardian v rámci politických zásahov proti informáciám o politicky citlivom 30. výročí masakru na Tianmenskom námestí. Podľa prvej spomínanej platformy patrili tieto dva weby medzi posledné informačné toky v angličtine, prístupné z Číny bez použitia VPN (Virtual Private Network).


    Ako je známe, čínske sociálne médiá boli krátko pred výročím čiastočne zmrazené, keďže aplikácia WeChat a mikroblogová sieť Weibo bránili užívateľom meniť osobné údaje, vrátane profilových fotografií. Stránka Bilibili pre zdieľanie videí uviedla, že pozastavila komentáre v reálnom čase a ďalšie funkcie kvôli „technickým vylepšeniam.“ Námietky a odkazy na incident boli okamžite vymazané.


    Všetky cudzojazyčné verzie Wikipedie boli zakázané už v polovici mája. Reportér CNN uviedol, že tento týždeň bola internetová stránka ich média opäť blokovaná krátko po vydaní príbehu o udalostiach z roku 1989.


    Peking málokedy prezrádza svoje dôvody blokácie rôznych webových stránok a nie je jasné, či zákazy Washington Post a Guardian sú trvalé. Na zákrok reagoval americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo: „Vedenie čínskej komunistickej strany vyslalo tanky na námestie Tianmen, aby násilne potlačilo demonštrácie vyzývajúce k demokracii, ľudským právam a ukončeniu búrlivej korupcie. Čínska vláda jednej strany netoleruje žiadny nesúhlas a porušuje ľudské práva vždy, keď to slúži jej záujmom.“


    Čína používa rozsiahly cenzorský softvér, známy ako „veľký firewall“ pre blokáciu vyše 10 000 webových domén a hľadanie privátnych virtuálnych sietí (VPN), ktoré umožňujú ľuďom obmedzenia obísť. Ako bolo poznamenané v marci, Google pomáha Pekingu pri blokácii reklám na VPN. Podľa Číny slúži úsilie „zachovať internetovú suverenitu krajiny“ ako model a vzor, ktorý by mal byť prijatý aj ďalšími vládami.


    Pramene:
    [1] China adds Washington Post, Guardian to ‘Great Firewall’ blacklist; autor: Gerry Shih; Washington Post, 8.6.2019
    [2] China Puts Internet on Lockdown Ahead of Tiananmen Anniversary; autor: Shelly Banjo; Bloomberg, 3.6.2019
    [3] What does Tiananmen mean for Chinese too young to remember it?; autori: Gerry Shih & Anna Fifield; Washington Post, 1.6.2019
    [4] Google bans VPN ads in China; autor: Catalin Cimpanu; ZDNet, 20.3.2019
    [5] The Chinese Cyber Sovereignty Concept; autori: Niels Nagelhus Schia & Lars Gjesvik; Asia Dialogue, 7.9.2018



    Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].


    UPOZORNENIE
    Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.








    Richard Strážan

    (*1969, Bratislava) Geopolitický a spoločenský analytik dlhodobo pôsobiaci, bádajúci a študujúci vo viacerých mestách Európy a Ázie; konfrontuje korene, poznatky a vplyvy historických, filozofických a kultúrnych vied, smerov a náboženstiev na spoločnosť a jej pohyb v priebehu storočí...



    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑