• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Pozorovatel agentury Bloomberg: Íránské ultimátum dává Evropanům důvod ke stmelení kolem USA

    19-6-2019 Sputnik CZ 36 612 slov zprávy
     

    Írán včera oznámil, že hodlá překročit limit zásob nízko obohaceného uranu stanovený ve Společném komplexním akčním plánu (JCPOA) z roku 2015. Úřady Islámské republiky také pohrozily, že překročí úroveň obohacení uranu 3,67 %, neudělají-li Evropané okamžitě něco pro záchranu jaderné dohody, píše pozorovatel agentury Bloomberg Bobby Ghosh.



    Podle jeho názoru je toto prohlášení pro Bílý dům skutečným dárkem. V průběhu několika týdnů narážely USA na „zeď skepticismu“, kdy se pokoušely přesvědčit svět, a zejména své evropské spojence o tom, že Írán stojí za řadou útoků v Ománském průlivu. Nehledě na „četné nepřímé důkazy“ viny Íránských revolučních gard Evropané většinou odmítají kritizovat Teherán.


    Jejich skepticismus je zcela odůvodněný. Donald Trump, ministr zahraničí Mike Pompeo a prezidentův poradce pro národní bezpečnost John Bolton už nejednou volně zacházeli s fakty, zejména v situaci s Íránem. Například zcela nedávno šéf Ministerstva zahraničí obvinil tento blízkovýchodní stát z organizování teroristického útoku v Kábulu, i když za to odpovědnost převzal Tálibán, který vůbec nechová vřelé city k Teheránu, zdůrazňuje novinář.


    Když Pompeo obviňoval Írán z útoků na tankery, podobal se prolhanému pastýři z pohádky, který pořád křičel „Vlci!“. „Globální vesnice“ jeho varování ignorovala. Svým posledním prohlášením však íránský vlk hlasitým vytím oznámil své záměry, a proto vesničané musí něco podniknout, uvažuje Ghosh.


    Podle jeho slov by pro začátek nebylo špatné, kdyby Írán a Evropa „přestaly hrát komedii“. Obě strany velmi dobře chápou, že po odstoupení USA od jaderné dohody už ji Evropané nemohou zachránit.


    Autor článku je přesvědčen, že evropské společnosti a investoři nebudou nikdy poskytovat Íránu peníze a technologie navzdory americkým sankcím. Nedá se představit ani to, že se předákům EU podaří Trumpa přesvědčit o opaku.


    A nicméně Íránci předstírají, že Evropa dokáže splnit slib ze smlouvy z roku 2015. Proč? Protože to Teheránu umožňuje „hrát si na oběť“, a přitom rozšiřovat svůj vliv na Blízkém východě a podporovat „kruté režimy a teroristické skupiny“, mj. v Sýrii a Jemenu. Kromě toho získává prezident Hasan Rúhání možnost umlčet kritiky, kteří mu vytýkají neschopnost dostávat slíbené hospodářské dividendy z jaderné dohody, vysvětluje publicista.


    Upozorňuje na skutečnost, že Íránci nikdy nevyslovili analogické hrozby na adresu Ruska a Číny, které jsou také signatáři jaderné dohody. To ještě jednou dokazuje, že Teherán nemá zájem na zachování JCPOA.



    Podle Ghoshova názoru se dá pochopit, čím je odůvodněna účast evropských předáků v tomto „představení“. Umožňuje jim to „hrát na efekt“ ve vlastních zemích, kde je Trump velice nepopulární, a předstírat, že nejsou závislí na zahraniční politice USA. Německo, Francie a Británie vytvořily dokonce zvláštní mechanismus ve snaze obejít americké sankce, a přitom si dobře uvědomují, že společnosti, které chtějí přežít, nebudou tento mechanismus využívat.


    „Dnes můžeme nechat přetvářky. Evropané musí odmítnout íránské ultimátum a jasně zformulovat své další jednání pro případ, když íránský režim poruší limity obohacování uranu stanovené jadernou dohodou,“ soudí autor článku.


    Podle jeho názoru nemá Evropa moc na vybranou. Bylo by marné řešit tuto otázku v OSN – Rusko a Čína určitě zablokují jakékoli akce proti Íránu. Evropané ale mohou a musí zavést proti tomuto režimu vlastní sankce.


    Členské země EU mohou také tvrději reagovat na „íránské kousky“ v regionu, zejména v Perském zálivu, jímž vedou důležité námořní obchodní trasy. Mohly by také následovat příklad Británie a poslat tam své válečné lodě, domnívá se Ghosh.


    Evropané mají dát stranou svou nespokojenost s chováním Trumpovy administrativy. Možná je ale potěší pochopení toho, že když podpoří USA, mohou napomoci uvolnění napětí v Perském zálivu a ovlivnit jednání jak Íránců, tak i Američanů.


    „Když Íránci uvidí, že se Evropa stmelila kolem USA, bude jim hned jasné, že jejich pokus rozbít západní svazek ztroskotal. V tom nejlepším případě střízlivé hlavy v Teheránu pochopí, že jejich špatné chování narazí na společný odpor,“ píše v závěru Bobby Ghosh.


    *Tálibán je organizace zakázaná na území RF


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑