• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Nejnebezpečnější na světě. Tzv. „Sloní noha“, která po výbuchu zůstala v jaderné elektrárně v Černobylu

    16-6-2019 AC24 88 260 slov zprávy
     

    Je to monstrum, které se zrodilo v hloubce ruin reaktoru. Po výbuchu jaderné elektrárny v Černobylu, kdy došlo k přehřátí a následné explozi reaktoru, se uran, grafit, písek a cement "slily" dohromady a vytvořili něco, čemu říkáme Sloní noha. Název si tato směs vysloužila pro svůj zvrásněný povrch, informuje portál IFLScience . 

    Celá tato nesmírně radioaktivní hmota byla nalezena šest měsíců po výbuchu v ruinách reaktoru. Měří více než dva metry a váží stovky tun.

    Sloní nohu tvoří roztavené jaderné palivo, množství betonu, písku a další materiál použitý při stavbě krytu reaktoru. V roce 1986 dosahovala Sloní noha úroveň radiace až 10 tisíc rentgenů za hodinu.

    To podle portálu Nautilus to znamená, že kdokoliv se k hmotě přiblížil, byl do minuty mrtvý. I když po 33 letech je její radioaktivita trochu nižší, stále představuje velké nebezpečí pro zdraví. Stačí stát v její blízkosti 300 sekund a člověk dostane smrtelnou dávku radiace.

    Taková smrtelná směs se nikde jinde nevyskytuje. Objevena byla tak, že vědci do prostoru spustili dálkově ovládanou kameru, která vyfotila první snímek.

    Díky tomu, že radiace Sloní nohy poklesla, se k ní v roce 1996 dostal Artur Korneyev, kazašský jaderný inženýr, aby změřil její radiaci a prozkoumal ji.

    Pokud vás zarazila nekvalitní fotografie, je to proto, že i na samotný film působila vysoká radiace.

    Možná se divíte, že se Korneyev vůbec vzal tuto "výpravu" k Sloní noze. Pravdou ale je, že se při ní zdržel pouze krátce a radiace mu naštěstí nestihla ublížit.

    Zdroj: rarehistoricalphotos.com

    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑