• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Kypr vs. Turecko. Na čí stranu se postaví Evropská unie a jaká opatření podnikne

    15-6-2019 Sputnik CZ 52 470 slov zprávy
     

    Jak oznámila Aténská zpravodajská agentura AMNA, na summitu, jehož se zúčastnili nejvyšší představitelé Řecka, Kypru, Malty, Francie, Itálie, Portugalska a Španělska, informoval kyperský prezident Nicos Anastasiades své kolegy o nezákonné činnosti Turecka ve výlučné ekonomické zóně Kypru, kde se situace vyostřila v souvislosti s „bezprecedentními porušeními a chováním, které odporuje všem zásadám EU a mezinárodnímu právu“.



    „Považuji za mimořádně důležité jasné poselství, které dnes posíláme, o tom, že EU projedná a podnikne opatření, nezastaví-li Turecko svou nezákonnou aktivitu ve výlučné ekonomické zóně Kypru. Vyjádřili jsme naši plnou podporu Nicosi Anastasiadesovi,“ řekl Tsipras.

    Podle jeho slov to není dvoustranný problémy Turecka a Kypru, nebo Turecka a Řecka, to je problém Evropy a Turecka, a „je třeba ho řešit vycházeje z této skutečnosti“. „Podstatou našeho přístupu je respektování mezinárodního práva, a ti, kdo mezinárodní právo nerespektují, si to mají odnést,“ řekl Tsipras. Francouzský prezident Emmanuel Macron také prohlásil, že účastníci summitu vyjádřili „plnou solidaritu s Kyprem a respektování jeho svrchovanosti“, oznámila agentura.


    „Turecko musí zastavit svou nezákonnou aktivitu ve výlučné ekonomické zóně Kypru,“ prohlásil Macron.


    Průzkumu a těžby plynu ve výlučném ekonomické zóně Kypru se hodlají zúčastnit také francouzské společnosti.


    V deklaraci z Valletty, která byla podepsána podle výsledků summitu, se hovoří o podpoře Kypru.



    „Znovu prohlašujeme naši plnou podporu a solidaritu s Kyperskou republikou v uplatňování jejích svrchovaných práv na průzkum, rozpracování a těžbu jejích přírodních zdrojů v rámci její výlučné ekonomické zóny v souladu se zákonodárstvím EU a mezinárodním zákonodárstvím. V souladu s předchozími závěry Rady a Evropské rady připomínáme o povinnosti Turecka respektovat mezinárodní právo a dobré sousedské vztahy,“ uvádí se v deklaraci. Účastníci summitu vyjadřují hluboké politování v souvislosti s tím, že Turecko „nereagovalo na četné výzvy Evropské unie, které odsuzovaly nezákonnou aktivitu Turecka ve východním Středomoří a Egejském moři“, a vyjadřují vážné znepokojení vrtáním ve výlučné ekonomické zóně Kypru. „Prosíme Evropskou unii, aby se i nadále zabývala touto otázkou, a nezastaví-li Turecko svou nezákonnou činnost, projednala patřičná opatření v plné solidaritě s Kyprem,“ uvádí se v dokumentu.

    V deklaraci se také opakuje výzva k Turecku, aby normalizovalo své vztahy s Kyprem.


    Na šelfu a ve výlučné ekonomické zóně Kypru byla objevena ložiska zemního plynu. Turecko se domnívá, že má právo na přírodní bohatství v tomto regionu.



    Turecko prohlašuje, že nemění svou pozici v otázce kontinentálního šelfu ve východním Středomoří od roku 2004, a přitom „bude i nadále hájit práva kyperských Turků na kontinentální šelf, dokud je řecká strana nezařadí do mechanismu přijetí rozhodnutí o nalezištích uhlovodíkových surovin a nezastaví svou jednostrannou aktivitu“ v této sféře.

    Ankara poslala do této oblasti vrtnou loď Fatih. MZV Řecka požádalo, aby Turecko zastavilo vrtání v této zóně.


    Kypr vydal zatykač na posádku turecké vrtné lodi Fatih za vrtání ve výlučné ekonomické zóně Kypru a zažaluje u soudu společnosti, které spolupracují s Tureckou ropnou společností TPAO na kontinentálním šelfu v kyperské výlučné ekonomické zóně. Jak prohlásil turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, jeho země hodlá pokračovat v průzkumu uhlovodíkových surovin na šelfu Kypru pod ochranou svých ozbrojených sil.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑