• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    V Jelšavě našli během archeologického výzkumu historické artefakty

    15-6-2019 Sputnik CZ 81 316 slov zprávy
     

    „Tento výzkum jsme dělali, protože v podlaze byla prasklina a potřebovali jsme zjistit, co je pod ní, aby nedošlo k nějaké nepříznivé situaci. Památkáři výzkum odsouhlasili a při jeho realizaci jsme našli zeď, která nám potvrdila, že v minulosti, kdy bašta sloužila jako fortifikační objekt, byla menší a velikostně korespondovala se severní baštou. Pod podlahou jsme také objevili část historického exteriéru bohatého na nálezy,“ uvedla koordinátorka obnovy zámku Věra Kozárová.


    Dodala, že historici počítali s menšími rozměry původní bašty, avšak definitivně to potvrdil právě tento archeologický výzkum.


    Navíc v jeho průběhu byla objevena i odpadní jáma, která se nacházela na vnější straně původní menší bašty.


    „Našli jsme v ní různé střepy ze 17. století, z nichž bude možné poslepovat misky a džbány. Jsou zajímavé tím, že ornamentikou jsou velmi podobné výzdobě keramiky z Fiľakovského hradu z dob, kdy toto území okupovali Turci,“ sdělila Kozárová.


    Portál aktuality.sk v souvislosti s tímto archeologickým úspěchem připomněl i další zajímavé věci. Například pozoruhodným nálezem z roku 2017 byl podle Kozárové původní kanálek, sestavený z cihel uložených bez spojení maltou.



    Podle jejích slov, historici předpokládají, že v minulosti byl kolem zámečku příkop, protože v záznamech ze začátku 18. století se hovoří o padacím mostu, ale archeologie na základě stratigrafie jihozápadního profilu sondy nezjistila jeho přítomnost.

    „Našli jsme však kanál z kamenů, který vybudovali zřejmě až při rozšíření bašty. Pro objasnění získaných poznatků se plánuje výzkum rozšířit o exteriérovou část tohoto úseku,“ podotkla Kozárová.


    Archeologický výzkum v coburgovském zámku, který finančně podporuje Ministerstvo kultury SR, se koná každý rok. Důvodem jsou terénní úpravy na odvodnění jeho prostor, které nelze provést bez dohledu archeologů.


    Na konci května archeologové Muzea východních Čech v Hradci Králové ukázali na Facebooku fotografii unikátního nálezu. Šlo o sekeru z raného středověku. Odborníci podotkli, že předmět má malé rozměry a je tauzován stříbrem. Nejvýraznějším výzdobným motivem na těle sekery jsou ptáci.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑