• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Torpédový útok na tankery u pobřeží Íránu: kdo na tom získá? (VIDEO)

    14-6-2019 Sputnik CZ 102 351 slov zprávy
     

    K incidentům došlo s tankery Front Altair (pod vlajkou Marshallových ostrovů) a Kokuka Courageous (pod vlajkou Panamy).


    Podle zástupce tchajwanské rafinérie ropy CPC Corp, která pronajímala tanker Front Altair, loď přepravovala 75 tisíc tun ropy a existuje „podezření, že byla zasažena torpédem“. Tanker Kokuka Courageous přepravoval methanol, nehrozí však nebezpečí zaplavení plavidla. Námořní společnost Berhard Schulte, která vlastní tanker, popisuje událost jako „pravděpodobný útok“. V prohlášení společnosti je uvedeno, že trup lodi byl poškozen nad vodoryskou na pravoboku: „Celá posádka je podle dostupných informací v bezpečí, pouze jedna osoba byla lehce zraněna. Ve strojovně byl požár.“ Odhaduje se, že loď mohla být zasažena magnetickou minou.


    Operátorské společnosti uvedly, že posádky obou plavidel byly evakuovány. Podle zpravodajské agentury IRNA přišli na záchranu iránští záchranáři, kteří z poškozených tankerů odvezli 44 námořníků a odvezli je do íránského přístavu Jask. Navzdory skutečnosti, že incidenty s oběma tankery byly zjevně bez lidských obětí, mohou mít důsledky toho, co se stalo, velký význam.


    Tento incident nastal měsíc poté, co byly 12. května poblíž pobřeží emirátů Fujairah (SAE) napadeny jiné čtyři tankery, z čehož byli obviněni nejmenovaní „státní aktéři“. Tehdy bylo oznámeno, že byly použity vojensko-mořské miny.


    Spojené státy, které zaujaly tvrdou protiíránskou pozici pod vedením Donalda Trumpa, obvinily Írán z toho, že stojí za těmito útoky. Americký poradce pro národní bezpečnost John Bolton prohlásil: „Je jasné, že Írán stojí za útokem ve Fujairah. Kdo jiný by to mohl udělat? Někdo z Nepálu?“


    Teherán tato obvinění popírá a obviňuje Washington z agresivního chování. Jak je známo, Američané nejen jednostranně porušili „jadernou dohodu“ s Íránem a posílili sankce, ale také poslali skupinu dopravců a bombardéry B-52 do oblasti Perského zálivu počátkem května, aby čelili případným akcím Teheránu nebo proíránským silám proti zájmům USA.


    Události v Ománském zálivu se odehrály na pozadí návštěvy (a to je první cesta předsedy vlády země vycházejícího slunce do Teheránu od roku 1978) do Íránu japonským premiérem Abe, který se snaží zmírnit rostoucí napětí v americko-íránských vztazích. Je však nepravděpodobné, že mírová mise Shinzo Abe bude úspěšná - zejména po příběhu dvou poškozených tankerů.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑