• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Velvyslanectví RF na Slovensku zahájilo projekt na udržování hrobů vojáků Rudé armády. Zúčastnit se můžete i vy

    12-6-2019 Sputnik CZ 94 320 slov zprávy
     

    Úkolem veřejné iniciativy Ctíme památku je zvýšení kontroly nad stavem památných objektů na Slovensku - pomníků a pohřebišť ruských vojáků.


    „Pokud víte, že se na území vaší obce či města nebo na jakémkoliv jiném místě nachází takový pomník nebo pohřebiště, které potřebují opravu, a také pokud jste viděli neuctivé chování nebo nepořádek na takovém místě, prosíme vás, abyste nás o tom ihned informovali jakýmkoliv vám vyhovujícím způsobem,“ uvádí se ve zprávě velvyslanectví. 



    Dále jsou uvedena kontaktní telefonní čísla a elektronické adresy, na něž je možné zaslat zprávy o objevených pomnících.


    Ruské válečné hroby na Slovensku



    Podle údajů Ministerstva obrany Ruské federace je na území Slovenské republiky pohřbeno více než 100 tisíc ruských (sovětských) vojáků ve 333 společných a jednotlivých hrobech, z nichž je 147 z první světové války a 186 z druhé světové války. Během 2. světové války na území Slovenska padlo v boji, zemřelo na následky zranění a je pohřbeno více než 63 500 vojáků Rudé armády.

    Největší památníky vojáků Rudé armády se nacházejí v Bratislavě – komplex Slavín (pohřbeno 6845 lidí) a také ve městech Zvolen (17 280 lidí), Michalovce (5 433 lidí), Svidník (více než 9 000 lidí), Štúrovo (5 433 lidí), Košice (3 109 lidí), Žilina (1 924 lidí), Trebišov (286 lidí), Humenné (180 lidí).


    Většina vojenských hrobů z období první světové války v letech 1914-1918 se nachází na východě Slovenska, kde probíhá aktivní práce na jejich obnově, upřesnění celkového počtu pohřbených a jejich osobních údajů. Bohužel určitá malá část vojenských hrobů na západním a středním Slovensku je ztracena většinou následkem urbanistických procesů.


    Hlavním mezinárodním právním dokumentem obou zemí je Dohoda mezi vládou Slovenské republiky a vládou Ruské federace o hrobech padlých vojáků a civilních obětí války, která byla podepsána dne 13. února 1995.


    S cílem koordinace úsilí v oblasti péče o vojenské památky mezi oběma zeměmi byla vytvořena Společná mezivládní komise pro péči o pohřebiště padlých vojáků a civilních obětí války, jejíž zasedání se konají každý rok.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑