• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Ako pracovať s informáciami. 5 tipov pre samoštúdium

    9-6-2019 Zem & Vek 111 585 slov zprávy
     

    Veľryba s vojenský výcvikom, 300miliónov starý klinec z vesmíru ale i mnoho iného začínajúceho slovami…“vedci hovoria, že…“, no veď to všetci poznáme. Mainstream, médiá hlavného prúdu, komerčné média. Väčšina ľudí v dnešnej dobe jednoducho „nemá čas“ na to, aby študovala sama. Samozrejme, my uvedomelí vieme, že „nemať čas“ je veľmi relatívny pojem v tomto prípade a skôr by sme teda mohli povedať „na toto nemajú čas, pretože sa im nechce…“A tak sa niet čomu čudovať, že táto väčšina konzumuje mainstream ako svoju hlavnú informačnú obživu. Je to predsa tak jednoduché, platíme koncesionárske poplatky, doma máme super „telku“, Pustíme si večer správy, a myslíme si, aký máme prehľad. Prípadne z druhej izby započujeme, že sa zajtra chystá protest, tak na neho ideme, veď niečo proti Ficovi, organizujú to mladí a slušní...a potom si od nich vypočujeme akí majú nie len prehľad, ale sú aj veľkými liberálnymi protikorupčnými aktivistami. Založia „funny“ stránku na Facebooku (menovať nebudem, no uvedomelých možno hneď napadne…) a zrazu je to IN, trendy, progresívne, „kuulové“ a iné internacionálne slovíčka. Samozrejme aj pre skupinu občanov, ktorá si nemyslí, že vymývanie mozgov médiami a využívanie ľudskej nedokonalosti k presadeniu vlastnej moci je také IN majú liberáli označenie. Jednoducho „prakokoti“, fašisti, extrémisti…. veľmi „milé“ pomenovania. A my tomu agresívnemu Slovensku na oplátku „slniečka“.


    Každopádne v tomto článku, by som vám ako žurnalistka rada dala zopár rád, niekomu známych, iným užitočných, pre niekoho možno zbytočných – v tomto prípade však verím, že preto, že patrí k uvedomelým a nie k ignorantom…ako pristupovať k informáciám.


    Uvediem príklad : Prečítal som si dnes ráno, že „odborník“ XY (mediálne známy) povedal, že si myslí … , podľa štúdie XY (tu už predsa niet pochýb o pravde), a dokonca vidím fotografiu ako dôkaz. …


    Takže informačné vstupy by boli, a teraz sa pozrieme na výstupy ich spracovania. O tých, čo s informáciami pracujú veľmi jednoducho a nekriticky som písala vyššie. Tí prečítanú správu príjmu ako fakt. Ak však disponujete kritickým zmýšľaním, napíšem to jednoducho „sedliackym rozumom“,  mali by ste pri spracovaní informácií postupovať takto:



    1. Ide o názor, alebo fakt ? Nie je to to isté. Vzorová správa ktorú som uviedla jasne píše „odborník si myslí…“, takže mám jasnú odpoveď. Ide o názor, s ktorým sa pri interpretácii stotožním, alebo nie, každopádne neprijmem ho ako fakt.

    2. Kto je odborník? V zmysle mediálneho, politického pozadia. Je to osoba nestranná? Samostatná? Alebo cítiť propagandu istého názorového prúdu? Tu uvediem ako príklad našich slovenských hercov skackajúcich po pódiách ruka v ruke s liberálmi…Nech sa vyjadria k čomukoľvek, propaganda je v tomto smere až tragicky citeľná a ich „odbornosť“ v diskutovanej oblasti ťažko uveriteľná. Pokiaľ nám odborník známy nie je, vyhľadajte si o ňom zopár informácii pri overovaní pravdivosti informácií.

    3. Je v texte odkaz na samotnú štúdiu? Je tam jej názov? Viem si ju dohľadať? Ak áno, prejdite rovno na štúdiu a utvorte si názor sami, či doštudujte fakty. Ak nie, a neviete nič podobné ani sami vyhľadať, zrejme sa stanete svedkom toho, že mainstream klame. „Strašné. Možno i upadnete do šoku, ale bohužiaľ je to tak, média často klamú.

    4. Veľmi dôležité : ZDROJ pod článkom. Vždy overujte zdroje informácií. Hľadajte aspoň 1 zdroj z krajiny pôvodu informácií. Najmä v mainstreame často tento dôležitý prvok chýba. Nájdete autora, no zdroj odkiaľ informácie pochádzajú už uvedený nie je. Ak zadáte do vyhľadávača kľúčové slová z textu, v prípade ak nejde o čisté „bludy“ autora, podarí sa Vám nájsť 2-3 zdroje, odkiaľ asi fúka vietor. Často zistíme, že zdroj je celkom irelevantný, že zdrojom bol práve iba niekoho názor, že zdroj je neaktuálny, starý pár rokov, alebo úplne inak prezentovaný. Uvediem stručný príklad: Pred nejakým časom vyšla správa o tom, že vedecká inštitúcia sa vyjadrila k nálezu 300mil. rokov starého šróbu, čo dokazuje mimozemskú prítomnosť…(ak vás téma zaujme, dohľadajte si ju, netreba predsa veriť tomu čo píšem
    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj