• Vybrat den

    Duben 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Evolucionisté odpověděli na otázku, proč se objevil sex

    7-6-2019 Sputnik CZ 55 626 slov zprávy
     

    „Všechny teorie vysvětlující existenci sexu nemohou vysvětlit to, proč se jím všechna mnohobuněčná zvířata zabývají stále, nejen čas od času, což by stačilo na výměnu genů na ochranu před parazity a viry a také zrychlení evoluce. Našli jsme vysvětlení, proč tomu tak je,“ uvádí Frederic Thomas z Univerzity v Montpellier.


    První mnohobuněčná zvířata, která se na Zemi objevila asi před 550 miliony lety, se původně rozmnožovala bezpohlavně. Následně rychle přešla k pohlavnímu rozmnožování, čímž si vyměňovala genetický materiál a kombinovala ho.



    Z pohledu „čisté“ evoluční matematiky podobná změna nemohla být výhodná. Kvůli tomuto přechodu musela zvířata plýtvat polovinu dostupné energie a zdrojů na „neužitečné“ samce, kteří nejsou schopní samostatně produkovat potomstvo. Dnes se přes 99 % existujících mnohobuněčných zvířat rozmnožuje sexem.

    Bezpohlavní množení snižuje odolnost vůči infekcím


    Příčinou podle přívrženců takzvaného efektu červené královny byli parazité a virusy, kteří byli schopní se rozvíjet rychleji než jejich bezpohlavní oběti. Jak ukazují nedávné experimenty s hrotnatkami, které jsou schopné se rozmnožovat oběma cestami, dlouhé bezpohlavní množení viditelně snižuje jejich odolnost vůči infekcím a připravuje je o ochranu před parazity.


    Thomas a jeho kolegové předpokládají, že ve skutečnosti hlavní hybnou silou evoluce, která přinutila naše předky k pohlavnímu rozmnožování, nebyli „vnější nepřátelé“ jako viry nebo parazité, ale svérázná vnitřní „pátá kolona“. V její roli podle francouzských evolucionistů vystupovali nakažlivé rakovinové buňky.



    Tato myšlenka Thomase napadla poté, co se zaměřil na historii o tom, jak nemoc DFTD téměř zcela zlikvidovala ďábly medvědovité. Analogická „infekce“ dnes likviduje populaci hned několika druhů měkkýšů v Atlantiku a mezi psy se podobná rakovina šíří pohlavní cestou už desítky tisíc let.

    Vznik podobných forem nádorů podle vědce byl možný kvůli tomu, že úroveň genetické různorodosti mezi kunovci, měkkýši a předků psů byl rekordně nízký. Umožňuje to rakovinotvorným buňkám pronikat do organismu nového „majitele“ tím, že se vydávají za „své“, a využívat zdroje na nekontrolovaný růst.


    Všechno to podle evolucionisty bylo charakteristické i pro první mnohobuněčné bytosti, které se rozmnožovaly bezpohlavní cestou. Úroveň genetické různorodosti byla mezi nimi původně nízká a téměř se neměnila, což prvním podobným rakovinotvorným buňkám umožnilo, aby se šířily po celé populaci a nakazily jakékoliv jedince.


    Nejdůležitější je odlišit se


    „Nejjednodušším způsobem ochrany je to, aby se jedinec stal odlišným od jiných. Pohlavní rozmnožování dvěma jedincům umožňuje stvoření unikátního potomstva s absolutně „novým“ genomem. Současně ho ochrání před vpádem už existujících rakovinotvorných buněk, včetně těch z těla jejich rodičů, a udělá jejich vlastní nádory neslučitelné s dalšími zástupci jejich rodu,“ pokračuje vědec.


    Ve prospěch této teorie mluví hned několik věcí, včetně toho, že pohlavní rozmnožování není charakteristické pro bakterie, archaikum, prvoky a mnohé primitivní plísně a rostliny, mezi kterými se rakovina v principu neobjevuje nebo vzniká velmi vzácně.



    Navíc rakovina na rozdíl od parazitů, virů a dalších „vnějších“ nebezpečí bude v populaci mnohobuněčných zvířat existovat vždy, protože mutace se stále hromadí v DNA každé buňky pod vlivem vesmírných záření, ultrafialového záření Slunce, agresivních molekul a dalších náhodných akcí při každém jejich dělení. Dobře to vysvětluje, proč se zvířata věnují pouze sexu a nekombinují ho s bezpohlavním rozmnožováním.

    Vědci chtějí svoji teorii prověřit na hydrách, což jsou primitivní mnohobuněčné bytosti, které se dokáží rozmnožovat jak pohlavní cestou, tak i pučením, zároveň často trpí rakovinou. Jestli je tato myšlenka správná, tak se vznik nádorů v jejich těle změní v závislosti na tom, jaké rozmnožování budou používat.


    Dříve vědci promluvili o výhodách sexu v pokročilém věku. Experti zanalyzovali sexuální aktivitu 73 dobrovolníků ve věku od 50 do 83 let. Série experimentů ukázala, že starší lidé, kteří měli sex alespoň jednou týdně, o 4 % rychleji řešili matematické příklady než ti, kteří sex během experimentu vůbec neměli. V důsledku toho badatelé dospěli k závěru, že hormony dopamin a oxytocin, které se uvolňují během sexu, pozitivně působí na mozek starších lidí, zvyšují účinnost a snižují riziko demence.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑