• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Slovenský rozvědčík, kterého unesly v Mali, se ozval

    6-6-2019 Sputnik CZ 59 300 slov zprávy
     

    „Unesli mě, ale už jsem v pořádku,“ uvedl Kosík pro slovenský portál denník SME.  


    Ľuboš Kosík se údajně nacházel v africké zemi od listopadu roku 2016, když byl zadržen na základě zatykače, který vydala Slovenská republika. Po dvou letech ve vězení byl propuštěn, i když SR žádala o jeho vydání.


    Ze Slovenska Kosík odjel předtím, než byl odsouzen k 14 letům vězení a pokutě 100 tisíc eur za falšování směnek. Pokutu nezaplatil, proto ho Specializovaný trestní soud v Pezinku 12. listopadu 2018 odsoudil na další čtyři roky. Verdikt ještě není pravomocný a bude o něm rozhodovat Nejvyšší soud SR.



    22. ledna agentura AFP s odvoláním na Youssoufa Keita, právníka bývalého příslušníka SIS, informovala, že byl unesen ze svého domu v hlavním městě Mali Bamaku ozbrojenými muži.

    Během svého věznění v Mali Kosík nahrál video vzkaz, ve kterém uvedl, že má závažné informace ohledně únosu syna bývalého slovenského prezidenta Michala Kováče z roku 1995. Akce údajně měla posloužit k diskreditaci Michala Kováče, který se dostal do sporu se slovenským premiérem Vladimírem Mečiarem.


    Podle obžaloby byl Kosík součástí pětičlenné skupiny, která Kováčova syna vytáhla z automobilu za obcí Svätý Jur. Šéfem skupiny měl být Michal Hrbáček, který podléhal přímo náměstku ředitele SIS Jaroslavu Svěchotovi. Hlavním obviněným je tehdejší šéf tajné služby Ivan Lexa.


    V roce 1994 Interpol vydal mezinárodní zatykač na Michala Kováče ml. v rámci kauzy Technopol. V té době se Kováč starší dostal do ostrého sporu s tehdejším premiérem Mečiarem. Kováče ml. unesly a opilého odvezly do Rakouska, kde ho zadržela policie (v únoru 1996 Zemský soud ve Vídni rozhodl, že se může vrátit na Slovensko). Podezření z únosu padlo na tajnou službu vedenou Ivanem Lexou, ale Mečiar udělil všem podezřelým v roce 1998 amnestii. Avšak 5. dubna 2017 Slovenský parlament amnestie zrušil.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑