• Vybrat den

    Duben 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Trump se snaží uchránit USA před „pořádným úderem“ ze strany Číny a Ruska. Demokraté protestují

    5-6-2019 Sputnik CZ 81 525 slov zprávy
     

    Prohlášení Státního výboru pro reformy a rozvoj ČLR podpořilo argumenty těch, kteří předpokládají, že Čína může využít své prakticky monopolní postavení na trhu s kovy vzácných zemin k nátlaku na USA během obchodního jednání. V USA se toho vážně obávají a pokračují v budování obrany. V úterý kancelář prezidenta USA navrhla, aby byla zjednodušena pravidla těžby a průzkumu kovů vzácných zemin ve spolkových zemích a dokonce i na kontinentálním šelfu. Vláda se snaží o to, aby se USA „nikdy nestaly rukojmími zahraničních mocností kvůli přírodním zdrojům, které mají rozhodující význam pro národní bezpečnost a ekonomický růst“. Prohlásil to ministr vnitra USA David Bernhardt. Ministr obchodu USA Wilbur Ross prohlásil, že nelze podceňovat důležitost kovů vzácných zemin, bez nichž je současný život prostě nemožný.


    „Jestliže Čína nebo Rusko zastaví dodávky kovů vzácných zemin Spojeným státům nebo jejich spojencům na dlouhou dobu analogickou embargu, které platilo v Číně v roce 2010, může být takový výpadek značnou ránou pro americké a zahraniční řetězce dodávek těchto důležitých nerostů,“ řekl Ross.



    Trumpovi oponenti z Demokratické strany už vystoupili proti předání federálních zemí k těžbě vzácných kovů. Raul Grijalva, předseda výboru pro přírodní zdroje Sněmovny reprezentantů amerického Kongresu a demokrat za stát Arizona prohlásil, že Trumpova kancelář „předává naše nejcennější místa nadnárodním korporacím, které nemají zájem o naši ekonomiku a životaschopnost naší země“.


    Kromě toho v USA soudě podle všeho nejsou v této sféře žádné osvědčené technologie. Ruda těžená v jediném v USA aktivním dolu Mountain Pass v Kalifornii je posílána ke zpracování do Číny.


    „Prvky vzácných zemin jsou strategickým zdrojem každé země, proto má právo tuto oblast racionálně a účinně kontrolovat,“ uvedl v interview pro Sputnik Jiang Yuechun, ředitel Světového střediska pro ekonomiku a rozvoj Čínského institutu mezinárodních studií.



    „Zvláště v posledních letech, kdy čínská vláda zdůrazňuje důležitost ,zeleného rozvoje’, nutnost efektivní kontroly ve sféře kovů vzácných zemin je den ze dne stále aktuálnější. Negativní následky na životní prostředí následkem těžby vzácných prvků jsou příliš velké a Čína je velká zemědělská země. Vzhledem k nutnosti rozvoje zemědělství a ekologickým problémům můžeme pochopit i opatření čínské vlády, týkající se účinné kontroly sféry vzácných kovů. Dnes USA vyvíjejí vážný nátlak na Čínu, zvláště vůči čínským vysoce technologickým podnikům, především tak velkým jako je  Huawei. Za těchto podmínek Čína nemůže nepřijímat odvetná opatření. Jejich součástí může být kontrola vývozu kovů vzácných zemin. Vypadá to tak, že ekonomický partner používá naše zboží a jako odpověď zavádí omezující opatření a vyvíjí na nás nátlak. V takové situaci máme právo přijmout některá protiopatření. Myslím, že tato pozice musí být všem jasná.“


    Odborník z Institutu světové ekonomiky a mezinárodních vztahů Ruské akademie věd Alexandr Salický se domnívá, že dokonce i když Čína zpřísní vývozní kontrolu v oblasti kovů vzácných zemin, neuchýlí se k embargu na vývoz této suroviny:


    „Tato opatření by překročila rámec platných norem WTO a Číňané nechtějí opouštět oblast mezinárodního práva ve vztazích s USA. Mají nyní dost dobrou podporu po celém světě – někde tichou, někde zjevnou – v konfliktu s USA. Dokonce ani v samotných USA není postoj k obchodnímu konfliktu jednoznačný. Veřejný názor se postupně mění ve prospěch Číny. Není vyloučeno, že strany po možném setkání na nejvyšší úrovni v Japonsku na G20 obnoví přerušené obchodní jednání a ,zastavení střelby‘ bude dosaženo.“


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑