• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Čínské investice do evropských přístavů mohou znepokojit USA

    5-6-2019 Sputnik CZ 125 386 slov zprávy
     

    Čínské společnosti operují nákladní přístavy, kde mohou příležitostně kotvit i americké válečné lodě. Spojené státy vůči Evropě zatím žádné výhrady otevřeně nevyjadřovaly, své námitky ale již sdělily Izraeli. Zde čínská společnost Shanghai International Port Group, kterou z 61 % vlastní šanghajská vláda, získala koncese na provoz přístavu ve městě Haifa po dobu 25 let počínaje rokem 2021.



    V březnu šéf americké diplomacie Mike Pompeo varoval, že Spojené státy mohou omezit sdílení zpravodajských informací se svým nejbližším blízkovýchodním spojencem, pokud nepřezkoumá infrastrukturní spolupráci s Čínou.


    „Chceme si být jisti, že každá země si dává pozor na politické hrozby ze strany Číny,“ uvedl Pompeo v rozhovoru pro izraelskou televizi Kanál 13. „Pokud půjdou do některých oblastí, tak pro Ameriku bude mnohem těžší s vámi pracovat, v některých případech to zcela nebude možné,“ uvedl.


    Toto prohlášení učinil ve stejný den, co USA uznaly právo Izraele na Golanské výšiny.


    Někteří bezpečnostní experti varují, že čínské zpravodajské služby mohou využít přístavy k získávání informací o údržbě válečných lodí a zachycovat elektromagnetické signály.



    Přestože většinou americké válečné lodě kotví ve vojenských přístavech, časté jsou i návštěvy přístavů civilních. Například v polovině dubna americký torpédoborec USS Mitscher třídy Arleigh Burke kotvil v řeckém přístavu Piraeus. Ten z 67 % vlastní čínská státní společnost COSCO. Portál Asia Times s odvoláním na správu přístavu, kterou řídí Číňané, uvádí, že v dubnu v přístavu kotvily další dvě lodě z evropských zemí NATO.


    Na konci dubna francouzský přístav v Marseille navštívila americká letadlová loď John C. Stennis. V terminálu EuroFos tohoto přístavu drží 25% podíl čínská společnost China Merchants Port Holdings Company. Tu z 55 % kontroluje čínská státní společnost China Merchants Group.



    Společnost COSCO vlastní i 35% podíl v terminálu Euromax v nizozemském rotterdamském přístavu a spolu se společností Qingdao Port International Development 49,9% podíl v terminálu Vado Ligure v italském Janově, který bude zprovozněn tento prosinec.


    Portál Asia Times však připomíná, že čínské společnosti vlastní podíly i v amerických přístavech, například v Georgii, Seattlu nebo Miami.


    Prozatím to nevypadá, že by v Evropě chtěli omezit infrastrukturní spolupráci s Čínou. V květnu 2019 železniční operátoři z Číny a Nizozemska podepsaly dohodu o porozumění, která předpokládá navázání dopravního spojení mezi jihozápadní čínskou provincií S’-čchuan a východním pobřeží Spojených států přes rotterdamský přístav. Tato dohoda navazuje na úspěšné spuštění železničního spojení mezi čínským městem Čcheng-tu a nizozemským Tilburgem.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑