• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Okamura stížností k Ústavnímu soudu chce zamezit růstu cen elektřiny. Vláda nedělá nic, zlobí se

    4-6-2019 Sputnik CZ 104 348 slov zprávy
     

    S podnětem ústavní stížnosti kvůli údajnému nezákonnému stanovení cen elektřiny v únoru přišel Institut Aleny Vitáskové, která dříve stála v čele Energetického regulačního úřadu (ERÚ). A její iniciativu teď podpořilo i hnutí SPD. Kromě 19 poslanců SPD se ke stížnosti připojilo také sedm zákonodárců z KSČM a Jaroslav Foldyna z ČSSD. Ve stížností se tvrdí, že ceny elektřiny vzrostly bezdůvodně.


    „Chceme, aby se ceny elektrické energie vrátily na úroveň v roce 2018. Ceny neuvěřitelně narostly, přitom se ukazuje, že pro to není podle všeho právní důvod. Maďarsko a Polsko ceny vrátilo, respektive je udrželo zásahem vlády na cenách roku 2018,“ prohlásil Okamura.



    Na úterní tiskové konferenci, která se konala před jednáním Sněmovny, Okamura obvinil vládu z nečinnosti.


    „Loni ERÚ, který je nyní řízen pětičlennou radou, vydal cenové rozhodnutí na regulovanou cenu elektrické energie, která má platit od roku 2019. Již při vydání dva členové rady nesouhlasili, a dokonce jeden z nich uvedl, že tato cena by mohla být nižší,“ poznamenala Vitásková, která se tiskové konference zúčastnila.


    Cenové rozhodnutí tehdy nepodepsal člen rady Rostislav Krejcar a tehdejší předseda rady Vratislav Košťál. Krejcar v té době své rozhodnutí odůvodnil tím, že regulovaná část ceny za distribuci elektřiny, kterou ERÚ určuje, mohla být nižší. Košťál později na svou funkci rezignoval. Příčinou měly být spory uvnitř rady.


    „Připravili jsme správní žalobu, kterou soud zamítl, a připravili jsme koncept ústavní stížnosti a předali ji poslancům a senátorům. Jediný, kdo s námi začal komunikovat a chtěl řešit tuto problematiku, byl Tomio Okamura a poslanci SPD,“ dodala v úterý Vitásková.


    Ze zákona regulovaná složka tvoří více než polovinu konečné ceny elektřiny a asi čtvrtinu konečné ceny plynu. Zahrnuje především poplatek za přenos a distribuci a u elektřiny rovněž příspěvek na obnovitelné zdroje energie. Druhou složku konečných cen určují dodavatelé, kteří se řídí velkoobchodními cenami. Vláda může ceny regulovat pouze nepřímo, a to výběrem členů rady ERÚ nebo stanovením energetické politiky.


    Letos mohou ceny elektřiny spotřebitelům vzrůst až o několik tisíc korun. Může za to strmý růst velkoobchodních cen v loňském roce, který byl mimo jiné způsoben zdražením emisních povolenek.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑