• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    MZV připomíná 30 let od potlačení demonstrací v Číně. „Někteří politici u nás si je berou za příklad,“ dodává Drahoš

    4-6-2019 Sputnik CZ 82 349 slov zprávy
     

    „Dnešní 30. výročí násilného potlačení demonstrací na náměstí Nebeského klidu v Pekingu je příležitostí k uctění památky všech, kdo v touze po svobodě a demokracii v Číně zaplatili cenu nejvyšší. Lidská práva byla, jsou a budou pevnou součástí česko-čínských vztahů,“ uvádí se v příspěvku, který byl zveřejněn na účtech ministerstva zahraničí na sociálních sítích.



    Někteří čeští politici se přidali k připomínce události, ale vzali to spíše jako další možnost zkritizovat zahraniční politiku České republiky vůči Číně a návštěvy prezidenta Zemana této země.

    Předseda hnutí STAN Vít Rakušan poukázal na absenci reakce Hradu k výročí. „Dnes to považuje čínská vláda za správný krok ke stabilizaci země. A my se prý máme touto zemí inspirovat…“ dodal.


    Rakušanovi přitakává místopředsedkyně TOP 09 Markéta Adamová: „Včera ministr obrany ČLR prohlásil, že to přispělo ke stabilitě společnosti. A této ‚stabilitě‘ se tam jezdí náš prezident učit.“


    Nezůstal stranou ani senátor Jiří Drahoš. Podle něj se současný čínský režim snaží vymazat kus vlastní historie, a proto zamlčuje události, které se odehrály před třiceti lety na náměstí Nebeského klidu. „Takhle čínští komunisté stabilizují svoji společnost a je jen těžko uvěřitelné, že někteří politici u nás si je berou za příklad,“ uvedl.


    V noci ze třetího na čtvrtého června roku 1989 čínské bezpečnostní složky násilně potlačily demonstraci studentů na náměstí Nebeského klidu v Pekingu. Zásah armády proti demonstrantům si vyžádal stovky a podle některých odhadů až tisíce obětí.


    V neděli čínský ministr obrany Wej Feng-che prohlásil, že potlačení bylo „správným“ rozhodnutím a poukázal na následnou „stabilitu“ země. Výročí potlačení protestů v Číně se nějak oficiálně nepřipomíná.


    Prezident Miloš Zeman dlouhodobě čelí kritice ze strany opozičních politiků kvůli ekonomické diplomacii v Číně. Poukazují totiž na sporné přínosy sbližování s touto zemí. Zeman chce vidět mezi čínskými investory v Česku například firmu Huawei. Podle Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) však technologie této společnosti mohou představovat bezpečnostní riziko. Český prezident na varování úřadu uvedl, že chybí konkrétní důkazy. Ve funkci prezidenta Zeman navštívil Čínu již pětkrát.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑