• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Dnes by sa Kiska v Mexiku neožral. Jeho kumpánov zatvárajú

    4-6-2019 Zem & Vek 140 1213 slov zprávy
     

    Mexico City – Mexické úrady vpadli do domu prvého zástupcu bývalého neoliberálneho prezidenta Enriqua Piena Nietu, aby zatkli jedného z najznámejších podnikateľov v krajine, a vyvodili tak zodpovednosť za kolosálne škandály, ktoré spôsobila posledná mexická, neliberálna vláda. Prezident Pena Nieto je na Slovensku známy tým, že zhruba pred rokom hostil prezidenta Kisku a jeho delegáciu natoľko, že povracali na ceste domov vládny špeciál. Po kabinete ukrajinského exprezidenta Porošenka, sú to členovia ďalšej neoliberálnej vlády z portfólia Kiskových diplomatických partnerov, ktorí sú zatýkaní.


    Emilio Ricardo Lozoya Austin (Chihuahua, Chihuahua, 9. decembra 1974) je mexický ekonóm a politik. V rokoch 2012 až 2016 bol generálnym riaditeľom spoločnosti Petróleos Mexicanos (PEMEX).


    Emilio Lozoya, bývalý šéf kampane prezidenta Pena Nietu poverený riadením mexického štátneho ropného gigantu Pemex, nebol v utorok večer počas pokusu o jeho zatknutie doma. Jeho dom sa nachádza v luxusnej štvrti Mexika City – Lomas. Jeho pobyt je doteraz neznámy.


    Javier Coello a Javier Coello Zuarth, mexickí právnici bývalého generálneho riaditeľa Petroleos Mexicanos (Pemex). Emilio Emilio Lozoya bol obvinený zo zapojenia sa do brazílskeho korupčného škandálu týkajúceho sa stavebného giganta Odebrecht. Dnes je Lozoya vyšetrovaný za ďalšie korupčné škandály.


    Prešibaný Lozoyov právnik Javier Coello, v rozhovore pre televíziu Milenio Television povedal: „Prepadnutie doteraz nedotknuteľného Lozoyu v jeho dome, ktorý viedol Pemex v rokoch 2012 až 2016 a včerajšie zatknutie oceliarskeho magnátova Alonsa Anciru na Maledivách, ktorého mexická vláda obvinila z vyplácania úplatkov Lozoyovi, boli rozhodne najodvážnejšími krokmi v novej snahe súčasného prezidenta Obradora.“


    Obrador po nástupe do funkcie 1. decembra 2018 prisľúbil vykoreniť korupciu


    Kancelária mexického generálneho prokurátora uviedla, že vydala zatykače na niekoľko ľudí v súvislosti s prípadom prania špinavých peňazí, a za úplatky zaplatené v súvislosti s kúpou fabriky na hnojivo od spoločnosti Ancira Altos Hornos de Mexico, v hodnote 475 miliónov USD. Prokuratúra uvádza, že prípad má väzby aj na brazílskeho staviteľa Odebrechta, ktorého zamestnanci svedčia o úplatkoch vyplácaných politikom v Latinskej Amerike. Ale to už sa dostávame do iného politického levelu, lebo podnikateľ Odebrechta je jedným z bývalých, nesmierne aktívnych podporovateľov Juana Guaidóa z Venezuely. Či, prípadne ako tieto prípady spolu súvisia, nieje preukázané. V každom prípade, Obradorov obranný postoj venezuelského prezidenta Madura, je pomerne známy.


    Zatýkanie v prípade korupcie so škandalóznou škodou nastalo po intenzívnych špekuláciách o budúcnosti Lozoyu, vyvolaných minulotýždňovým vládnym rozhodnutím, o 10 ročnom zákaze pracovať v štátnej sfére, za predražený nákup nefunkčného závodu na výrobu hnojív v roku 2014. Vládni audítori odhadujú, že reálna hodnota fabriky sa blíži k 50 miliónom USD. Odhadovaná škoda je viac, ako 430 miliónov dolárov.


    Energetický analytik Gonzalo Monroy, ktorý často kritizuje politiku Lopeza Obradora, najmä v energetickom priemysle, tentokrát povedal, že prezidentov krok je „krok správnym smerom“, ale zároveň varoval, že celospoločenský úspech pri potláčaní korupcie sa dosiahne len vtedy, ak by prípad proti Lozoyovi pokračoval férovo. „Uvidíme, či v Mexikuexistuje právny štát, alebo či bude existovať zvrátené uplatňovanie spravodlivosti,“ povedal Monroy.


    Lozoya bola jedným z kľúčových hráčov na presadzovanie Nietových záujmov v mexickej spoločnosti. Škandalózny nákup fabriky, predražený o viac, ako 800% vždy obhajoval a svoju vinu popieral. Zo strany Obradorovho kabinetu ide teda o odstrihnutie Nietu od súčasného politicko-spoločenského vplyvu, likvidovaním jeho výkonných partnerov. Preto Monroy apeluje na férovosť procesu.


    V roku 2017 Lozoya poprel obvinenia niektorých mexických politikov, že by mal takto financovať volebnú kampaň Pena Nietu po tom, čo brazílske noviny O Globo tvrdili, že Lozoya v roku 2012 prevzal 10 miliónový úplatok v dolároch, od bývalých zamestnancov problémovej stavebnej firmy Odebrechta.


    Lozoya bol hviezdou kabinetu Penu Nieta, ale niektorí politici, vtedy vládnucej inštitucionálnej revolučnej strany (PRI), bol Nieto členom, sa vyslovovali o neblahom konci Lozoyovej kariéry už oveľa skôr.


    Rozhodnutie o zatýkaní neoliberálov v Mexiku prichádza len niekoľko dní pred štátnymi voľbami v nedeľu, ktoré preveria súčasnú popularitu Lopeza Obradora od nástupu do funkcie v decembri. A hoci sa mu nepodarilo zastaviť prudké násilie v krajine a ekonomika sa v prvom štvrťroku ochladila, očakáva sa, že Obradorova strana Morena (v preklade bruneta), guvernátorské voľby v pohraničnom štáte Baja California a centrálnej oblasti Puebla poľahky vyhrá.


    Špekulácie mexickej spoločnosti sa už niekoľko mesiacov krútili o tom, či Lopez Obrador pôjde po vysokých osobnostných cieľoch, aby potvrdil svoj predvolebný záväzok ukončiť korupciu, chronickú malátnosť mexickej spoločnosti, ktorej je kladené za vinu poškodzovanie plynulého rastu ekonomiky, podnecovania násilia, či spoločenskej nerovnosti v Mexiku.


    Opozičný politik Ježiš Ortega, bývalý manažér kampane Lopeza Obradora, ktorý je v súčasnosti vedúcim členom opozičnej, stredo-ľavicovej Strany demokratickej revolúcie povedal, že Obradorove kroky proti korupcii, šesť mesiacov do volieb boli čiastočne motivované potrebami prezidenta uspokojiť svoju voličskú základňu. „Tlak v jeho vlastnej strane a tlak v jeho kabinete nesmierne zosilnel. Myslím, že to bolo rozhodujúcim faktorom uponáhľanosti kancelárie generálneho prokurátora na vyšetrovanie, “ povedal Ortega.


    Ortega tiež tvrdí, že rozhodnutie o zatknutí Lozoyu a Anciru bolo „odvážne“, ale varoval, že obžaloba musí byť dostatočne pevná na to, aby boli odsúdení.


    Predchodca neoliberálneho prezidenta Pena Nietu, sociálny demokrat Lopez Obrador prejavil odhodlanosť očistiť mexickú politiku od korupcie už v treťom mesiaci svojej guvernérskej vlády v mexickom štáte Baja California, kedy zatkol bývalého učiteľa a vplyvného šéfa odborového zväzu Elbu Esthera Gordillu. Ten neskôr skončil v domácom väzení a bol prepustený zakrátko nato, čo Lopez Obrador nastúpil minulý rok v júli do súčasného úradu prezidenta Spojených štátov mexických.


    Korupcia v Mexiku je, a vždy bola obrovská. Ale vždy smerovala viac menej dovnútra spoločnosti. Zarábali na nej kartely, ale aj mnoho domácich podnikateľov. Mexiko napríklad počas posledných 50 rokov, rozdalo domácim mexickým podnikateľom obrovskú časť pobrežia Pacifiku, Atlantiku a hlavne Karibského mora. Až neoliberálny prezident Nieto sa pustil do nadmernej podpory zahraničných neoliberálov, hlavne z USA. Jeho viac, ako priateľský vzťah, napr. s miliardárom Georgeom Sorosom, je pomerne známy. A Obrador sa dnes nijak netají úmyslom, potrestať všetkých kľúčových predstaviteľov Mexika z minulosti, ktorí siahli na štátny majetok s iným, ako pro-domácim zámerom.


    Súčasný prezident Mexika Lopez Obrador, prezývaný v Mexiku „Amlo“, sa s Kiskom pravdepodobne nikdy na oficiálnej návšteve nestretne. Je totiž z opačného politického tábora sociálnych demokratov.


    Rozhodne bude zaujímavé sledovať, ako Obrador zavŕši svoju vládu a či po skončení mandátu, zostane žiť v krajine. Mexiko je totiž známe tým, že za posledné desaťročia takmer všetci exprezidenti Mexika, neoficiálne, po ukončení mandátov, z bezpečnostných dôvodov emigrovali do Španielska.


    zdroj: bgn.sk



    Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].
    UPOZORNENIE
    Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.







    Katalin Tara




    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑