• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Konstantinopolský patriarcha porovnal Českou pravoslavnou církev a Pravoslavnou církev Ukrajiny

    3-6-2019 Sputnik CZ 143 396 slov zprávy
     

    Raskolnik Filaret Děnisenko nikdy nebyl „patriarchem kyjevským“ a není jím, řekl konstantinopolský patriarcha.


    „Co se týče Filareta, byla mu navrácena hodnost biskupa jako bývalému metropolitovi kyjevskému. Takzvaný patriarchát kyjevský neexistuje a nikdy neexistoval... Domníváme se také, že nyní, když byla dána autokefalie, odpovědnost nese představitel církve Ukrajiny, metropolita Epifanij,“ řekl Bartoloměj I.



    Bartoloměj dodal, že rozdělení věřících do tří komunit zasadilo ránu celému pravoslaví. „Na Ukrajině byla schizma, proti níž bylo třeba bojovat,“ domnívá se.

    Bartoloměj I. uvedl, že všechny tomosy o autokefalii jiným církvím – ruské, srbské, rumunské, bulharské, gruzínské, řecké, polské, albánské, české a slovenské byly vydány konstantinopolským patriarchou „bez konzultací a diskuze na celopravoslavné úrovni“ a „tentýž postup“ byl při poskytování „autokefalie“ Ukrajině.  


    Bartoloměj I. prohlásil, že „již nejsou rozkoly na Ukrajině, protože všichni věřící obnovili své společenství s jednotnou, svatou, kafolickou a apoštolskou církví“.


    Patriarcha také vyslovil přání znovu navštívit Ukrajinu a novému ukrajinskému prezidentu Volodymyru Zelenskému popřál mnoho úspěchů v práci.


    Setkání se zúčastnil Emmanuel Gallský.



    „Nová církev“ Ukrajiny byla založena na „sjednocujícím shromáždění“ v Kyjevě v prosinci 2018 a v důsledku sloučení dvou nekanonických církevních struktur působících na Ukrajině. Nejvyšším představitelem „autokefální církve“ se stal „metropolita“ Epifanij Dumenko. Kanonická Ukrajinská pravoslavná církev, v jejímž čele stojí metropolita Onufrij, se odmítla účastnit této akce. V Ruské pravoslavné církvi uvedli, že kanonický význam „shromáždění“ v Kyjevě je zanedbatelný a možnost uznání Epifanije ze strany ostatních místních církví je stěží splnitelný úkol.

    Konstantinopolský patriarcha Bartoloměj I. předal 6. ledna Kyjevu tomos o autokefalii „nové církve“. Jak vyplývá z dokumentu, její jurisdikce platí pouze na území Ukrajiny, nemůže vysílat biskupy nebo zakládat farnosti za hranicemi. Existují i další omezení, kvůli nimž je nová struktura závislá na Konstantinopoli. V Ruské pravoslavné církvi nazvali takovou „autokefalii“ „dudlíkem“ a den podepsání tomosu tragickým dnem v dějinách pravoslaví na celé planetě.


    Už po několika měsících Filaret Děnisenko prohlásil, že se „nová církev“ rozdělila. Podle jeho slov k tomu došlo kvůli nedostatečné komunikaci s Epifanijem, který porušil dohody dosažené v rámci takzvaného „sjednocujícího shromáždění“ v prosinci 2018. Filaret se přitom domnívá, že Epifanij není nezávislým představitelem. Prohlásil také, že nekanonická struktura, v jejímž čele on stojí a na jejímž základě byla vytvořena „nová církev“ Ukrajiny, dosud existuje. Sám Epifanij prohlásil, že v „nové církvi“ není rozkol.


    V roce 1951 Ruská pravoslavná církev vyslovila souhlas s autokefalií Pravoslavné církve v českých zemích a na Slovensku. Konstantinopolský patriarchát ji však akceptoval a požehnal jí až v roce 1998.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑