• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Pět vědeckých objevů, o kterých by měl vědět každý, kdo pečuje o své zdraví

    2-6-2019 Sputnik CZ 93 467 slov zprávy
     

    1. Vyoperování slepého střeva může způsobit Parkinsonovu nemoc 


    Vědci z univerzitní kliniky v Clevelandu zanalyzovali národní zdravotnickou databázi obsahující data 62,2 milionu pacientů. Díky tomu vyšlo najevo, že u lidí, kterým byl vyoperován apendix, se až třikrát častěji objevila Parkinsonova choroba. Jak konkrétně to vzájemně souvisí není zatím jasné, ale něco společného tyto dvě věci určitě mají.


    2. Práce v nehtovém studiu je srovnatelná s prací dělníka v ropné rafinerii



    Vědci z Univerzity v Coloradu zkoumali půldruhého roku kvalitu vzduchu v šesti nehtových salonech ve státě Colorado. Měřili koncentraci různých těkavých organických sloučenin (etylbenzen, formaldehyd a další) v lidském těle.

    Zjistili, že ve všech šesti salonech byla koncentrace těchto toxických látek mnohonásobně vyšší než přípustná úroveň, což značně zvyšuje riziko onemocnění rakovinou nosohltanu, leukózou a dalšími druhy rakoviny.


    Průzkum navíc ukázal, že si většina zaměstnanců těchto podniků stěžuje na podráždění pokožky, oční sliznice či na bolesti hlavy. Odborníci spočítali, že pokud dotyční dvacet let dýchají takto znečištěný vzduch, zvyšuje se u nich riziko vzniku rakoviny až stokrát. Lze tedy říci, že práce v nehtovém salonu se dá srovnat s prací v automobilové dílně nebo v ropné rafinerii.


    Vědci zároveň uvedli, že klienti se ničeho takového obávat nemusí, pokud nemají astma nebo netrpí alergií.


    3. Modré světlo z LED diod je pro oči nebezpečné


    Francouzští odborníci z Národní agentury pro kontrolu bezpečnosti potravin, životního prostředí a práce zjistili, že modré světlo vyzařované LED světly a dalšími přístroji negativně působí na zdraví. Jde zejména o poruchy cirkadiánních rytmů a oční sítnice. Zvláštní nebezpečí hrozí dětem, jelikož jejich čočka není úplně zformována. Odborníci tak doporučují používat LED lampy s jiným teplejším světlem.


    4. Stravovací režim je stejně důležitý jako režim dne



    Lékaři moc dobře věcí, že práce v noci způsobuje chronické poruchy cirkadiánního rytmu, což značně zvyšuje riziko vzniku kardiovaskulárních nemocí a cukrovky druhého typu. Odborníci z Cambridgské a Manchesterské univerzity zjistili, že stravovací režim může vést i k selhání tzv. vnitřních hodin. K tomu může dojít například u lidí, kteří mají jíst v nezvyklém čase. Experimenty ukázaly, že taková strava porušuje cirkadiánní rytmus a organismus poté nerozlišuje den a noc, což velmi škodí lidskému zdraví.

    „Ti, kdo pracují v noci, se musí snažit, aby jedli za denního světla,“ radí autor průzkumu Crosby.


    5. Opalovací krémy jsou nebezpečnější, než se dříve myslelo


    Vědecký tým amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) realizoval průzkum za účasti 24 dobrovolníků, které tvořili zástupci obou pohlaví. Ti si během několika dní nanášeli na pleť vodičku, sprej nebo krém na opalování. Za týden jim byl udělán rozbor krve. A výsledky nebyly nijak uspokojivé. Ukázalo se totiž, že časté použití opalovacích prostředků vede k vyšší koncentraci aktivních látek v krvi člověka. V některých případech tato koncentrace až 400krát překročila přípustnou hranici.


    Odborníci ale zároveň tvrdí, že by se lidé neměli vzdávat používání opalovacích krémů, protože riziko vzniku rakoviny kůže kvůli ultrafialovému záření je přece jen vysoké.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑