• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Vědci zjistili, proč jе mražená zelenina a ovoce zdravější, než čerstvé

    2-6-2019 Sputnik CZ 67 340 slov zprávy
     

    „Z hlediska konzervace potravin je nejlepším způsobem zmražení. Takovým způsobem všechny užitečné rostlinné sloučeniny, které existují v čerstvém, zralém ovoci, jsou tedy po rozmrazení k dispozici pro člověka,“ vysvětluje Mary Ann Lila, ředitelka Ústavu pro zdraví rostlin.


    Jak odborníci vysvětlili, mražené ovoce se sklízejí na vrcholu zralosti, když obsahuje největší množství minerálů a vitamínů. Pak se výrobky rychle zmrazí a zabalí pomocí dusíku, což umožní uchovat všechny výživné látky.



    Zelenina se před zmrazením podrobí blanšírování, díky tomu neztrácí barvu, netmavne a neztratí chuť. V opačném případě může zelená zelenina nabýt šedavý nebo nahnědlý vzhled.

    Výzkumníci poznamenávají, že zmražené ovoce a zelenina, které byly posbírané na vrcholu zralosti, snadno kompenzují jakoukoliv ztrátu výživných látek v lidském těle, protože mohou obsahovat o 10 – 50 % více vitamínů a minerálů než čerstvé.


    „Pokud například porovnáte čerstvé zelené fazolky, které lze nalézt na pultech obchodů a zmražené, ty druhé téměř vždy obsahují více živin,“ uvedl Mario G. Ferruzzi, profesor katedry věd o potravinách, biozpracování a výživě na univerzitě v Severní Karolíně.


    Téma zdravé výživy je stále ve středu pozornosti vědců v různých zemích světa. Například vědci z Univerzity ve východní Anglie a z Harvardské univerzity našli potravinu, která zlepšuje stav cév a srdce.


    Ukázalo se, že denní spotřeba pouhých 150 gramů borůvek snižuje riziko vývoje srdečních a cévních chorob o 15 %.



    Odborníci provedli výzkum za účasti 138 lidí ve věku 50 až 75 let, kteří měli nadváhu a problémy s metabolismem.

    Dobrovolníci byli rozděleni do tří skupin: první museli sníst denně 150 gramů borůvek, druzí jen polovinu této porce, a třetí nejedli borůvky vůbec.


    Experiment trval půl roku. Bylo zjištěno, že za tuto dobu se u dobrovolníků z první skupiny zlepšil krevní oběh, a také stav srdce a pevnost cév.


    Riziko vývoje chorob se snížilo o 12 až 15 procent, uvádí portál Medikforum s odvoláním na American Journal of Clinical Nutrition.


    Kromě toho měla spotřeba borůvek kladný vliv na ty, kdo měli metabolické poruchy, vysoký krevní tlak, zvýšený obsah cukru v krvi, a také nadměrné usazování tuku na břiše a v pasu.



    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑