• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Vláda ČR má z lidí živoucí odsavače azbestu. „Odsavačům“ však za jejich činnost zatím neplatí

    31-5-2019 Sputnik CZ 74 728 slov zprávy
     

    „Na vině je krátkozraká politická vůle a dosavadní neexistence legislativy pro tuto oblast. Může to být důsledek nezákonného odstraňování staré azbestové zátěže v objektech.“ (Zoja Guschlová)


    „Pokud se nepodniknou rázná opatření, bude hůř. Azbest je prokázaný lidský karcinogen s mutagenními účinky.“ (Zoja Guschlová)


    Ing. Zoja Guschlová, Ph.D. působí jako místopředsedkyně České asociace pro odstranění azbestu, z.s. (ČAPOA). Je znalcem z oboru chemie a z oboru čistota ovzduší se specializací na azbest a ostatní anorganická vlákna. Je také vedoucí Inspekčního orgánu č. 4036 a Zkušební laboratoře č. 1150 Foster Bohemia, akreditované již 24 let ČIA o.p.s.


    „Azbest je obecný název pro skupinu v přírodě se vyskytujících vláknitých silikátů (azbestových minerálů) a lidé mají možná pocit, že kámen nemůže škodit. Osudový omyl…“ (Zoja Guschlová)


    „Nezákonně odstraňovaný azbest je pračka na peníze, která stojí za lidskými oběťmi.“ (Zoja Guschlová)


    Sputnik: Pro zopakování – co je to azbest a čím je nebezpečný?


    Guschlová: Azbest je obecné označení pro vláknité silikátové minerály (chryzotil, amosit, aktinolit, tremolit, antofylit, krokydolit). Jedná se o prokázaný lidský karcinogen s mutagenními účinky. Světová zdravotnická organizace (WHO) říká, že neexistuje žádná bezpečná hranice azbestových vláken (míra azbestu, kterou člověk inhaluje). Člověk si může v dnešní době ochránit zdraví jen v případě, že se bude pohybovat v prostředí, ve kterém se nevyskytují žádná azbestová vlákna, ať už jste na ulici, doma u televizoru, na pracovišti, děti ve školkách a školách. Je potřeba si uvědomit, že po vdechnutí i malého množství azbestových vláken může člověk onemocnět závažným onemocněním, a to maligním mezoteliomem pleury (karcinom pohrudnice), kde nezáleží na vdechnutém množství, ale laicky řečeno na odolnosti každého z nás. Největší nebezpečí hrozí dětské populaci vystavené různým koncentracím azbestových vláken v ovzduší. Dětský organismus je několikanásobně citlivější a zranitelnější než organismus dospělého jedince. To bychom měli mít stále na paměti.




    © Sputnik / Vladimír Franta

    Zoja Guschlová, Ph.D., přední odbornice na azbest v ČR


    Normální tedy je?


    Žádná vlákna azbestu v ovzduší!


    Jak se azbest vůbec do životního prostředí dostal?


    V minulosti to byl celosvětově „in“ výrobek, díky vynikajícím protipožárním a tepelně-izolačním vlastnostem. I v ČSSR se hojně zpracovával a následně využíval. Jednou z kolaudačních podmínek bylo použití protipožárních azbestových materiálů. Azbestové výrobky měly široké využití od populárních brzdových destiček ve strojních zařízeních a automobilech přes ochranné oděvy pro hasiče, v hutnictví, ve sklářství, až po velmi rozšířené eternitové střešní šablony ploché a vlnité, azbestocementové odpadní trubky a trouby, boletické panely (fasádní „sandwich“ se skleněnou tabulí v bordó či modré barvě), azbestové nástřiky na ocelových konstrukcích atd.


    Tento tichý zabiják je ale dosud stále všude kolem nás a je ho velké množství, cca 7 mil. tun v ČR. Ve starých bytových a rodinných domech, nemocnicích, školách, rekreačních střediscích. V objektech bývalých JZD, ve vojenských objektech, ve starých, mnohdy už opuštěných průmyslových areálech. S materiály obsahujícími azbest se běžně potkává prakticky každý občan ČR. A nejhorší na tom je, že se nijak nemůže bránit vdechnutí respirabilních azbestových vláken, neboť většinou vůbec netuší, že je vdechuje. Ať už je to v důsledku chybně prováděné sanace azbestu nebo v důsledku manipulace s kamenivem obsahujícím azbest.



    V ČR jsou desítky kamenolomů, kde se těží kámen přirozeně obsahující azbest, ten se dále zpracovává na frakce, které se běžně užívají ve stavebnictví. Nejhorší na tom je, že nikoho z odpovědných lidí to, zdá se, příliš netrápí. Mnohdy si azbest můžeme přinést i domů na podrážce bot.

    A proto, i když máme V ČR podle legislativy azbestovou zátěž odstraňovat, každý den tato zátěž paradoxně roste… Poroste i nadále, dokud budou kamenolomy kamenivo s azbestem ve stovkách tisíc tun chrlit a následně distribuovat prakticky neznámo kam.


    Proč asociace na odstraňování azbestu?


    Chceme zlepšit ochranu obyvatel ČR před podceňováním negativních účinků azbestových vláken na lidský organismus s cílem ochránit dětskou populaci. Zvýšit informovanost odborné i laické veřejnosti. A rádi bychom dosáhli jednoho z hlavních cílů naší asociace, aby vznikl celonárodní odazbestovací program financovaný z EU fondů. Snažíme se v tomto napodobit Polsko. Poláci realizují celonárodní odazbestovací program od r. 2009 – do roku 2032. EU chce totiž do roku 2032 odazbestovat celou Evropskou unii; každý stát se má podle toho zařídit.


    Co má dělat laik?


    Pokud si dnes člověk sám nehlídá okolí a nesleduje prostředí, v němž žije, nikdo mu a jeho blízkým život neulehčí, neprodlouží, hlavně pak nezachrání. Zatím se v této oblasti dělá na ochranu zdraví obyvatel včetně našich dětí velmi málo. Je pouze na nás, kdy zmoudříme a začneme se chovat zodpovědně. Bohužel obětí stále přibývá.


    Děkujeme za rozhovor


    Názor autora se nemusí shodovat s názorem redakce


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑