• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Český hierarcha: Činnost Konstantinopole vyvolává otázky

    31-5-2019 Sputnik CZ 65 324 slov zprávy
     

    „Nehledě na všechna úsilí, která podniká vedení Pravoslavné církve Ukrajiny (PCU), její skutečný status v církevní struktuře se nezměnil. Je dosud uznávaná jenom Konstantinopolským patriarchátem. Pochybnost svátosti svěcení účastníků PCU, kanoničnost jejího vzniku a související s tím kroky patriarchy Bartoloměje vyvolávají vážné otázky mezi dalšími představenými pravoslavných církví,“ uvedl archimandrita Serafim během moskevské konference „Porušení práv věřících na Ukrajině“.


    Nová Pravoslavná církev Ukrajiny (PCU) byla založena na „sjednocujícím koncilu" v Kyjevě v prosinci roku 2018 v důsledku spojení dvou nekanonických církevních struktur, jež předtím existovaly na Ukrajině. Hlavou nové „autokefální církve" se stal „metropolita" Epifanij Dumenko.


    Ukrajinská pravoslavná církev v čele s metropolitou Onufrijem odmítla účast v této akci. Ruská pravoslavná církev (RPC) označila kanonický význam „koncilu" v Kyjevě za nicotný a možnost uznání Epifanije jinými místními církvemi za sotva splnitelný úkol.



    Ukrajinské úřady, včetně bývalého prezidenta země Petra Porošenko, uváděly, že nemají v úmyslu zasahovat do vnitřních záležitostí nové církve, dělaly to však pořád. Nehledě na své sliby Porošenko získal od Konstantinopole uznání PCU a parlament země schválil zákon o její předání Konstantinopolskému patriarchátu.

    6. ledna konstantinopolský patriarcha Bartoloměj předal Kyjevu tomos o autokefalii nové církve. Z listiny vyplývá, že platí pouze na ukrajinském území a že nesmí jmenovat biskupy nebo zakládat farnosti v zahraničí. Jsou také další omezení, která činí novou strukturu závislou na Konstantinopolu. V Ruské pravoslavné církvi označili tuto „autokefalii" za bezvýznamnou a den podepsání tomosu za tragický v dějinách světového pravoslaví.


    Ohledně této situace se vyjádřil i arcibiskup pražský a českých zemí Michal, stálý člen synody Pravoslavné církve v českých zemích a na Slovensku. Uvedl, že za kanonickou má být považována Ukrajinská pravoslavná církev Moskevského patriarchátu a zakázal na území Pražské eparchie sloužit zástupcům PCU. Ve svém nařízení arcibiskup podotkl, že společné služby s duchovními nekanonické církve na území Pražské eparchie poškodí nejen samotnou pravoslavnou náboženskou občinu Pražské eparchie, ale i celé Pravoslavné církve v českých zemích a na Slovensku.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑