• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Média: Němečtí byznysmeni důvěřují Číně více než USA

    29-5-2019 Sputnik CZ 41 273 slov zprávy
     

    Nehledě na napjatou geopolitickou situaci ve světě jsou zahraniční trhy pro německé podniky, zejména pro drobný a střední byznys, i nadále velmi důležité, řekl v rozhovoru pro Der Tagesspiegel člen představenstva Commerzbank Michael Reuther. Okomentoval nedávný průzkum, který provedla jeho banka.



    „52 % společností sází i nadále na zahraničí,“ vysvětlil Reuther. „A to jak s cílem odbytu, tak i výroby.“ Malé firmy se přitom orientují více na trh EU, který pokládají za spolehlivější a bezpečnější. Větší podniky se však soustředí na nové zahraničí trhy. „Přitom hrají velkou roli také rozvojové země,“ zdůraznil představitel Commerzbank.

    Brexit a napjatá geopolitická situace trochu pokazily investiční klima. V souvislosti s tím projevují společnosti nerozhodnost, podotkl Reuther: „Napomáhá tomu také sankční politika USA, například proti Íránu. Z hlediska hospodářsko-politického je Turecko také složitým partnerem. A Rusko také.“


    Protekcionismus Washingtonu v obchodním konfliktu s Pekingem naplňuje nejistotou také drobný a střední byznys. Zájem o USA však německé společnosti neztrácejí, podotýká Reuther: „Svědčí o tom skutečnost, že vedle 41 % podniků, které už vyvážejí své výrobky do USA, dalších 16 % vývozců považují tuto zemi za potenciální odbytiště. Navíc cla na zboží z EU nebyla zatím zvýšena.“


    Pokud jde o spolehlivost, dávají však německé společnosti přednost nikoli USA a Velké Británii, ale Číně. „To je překvapivá změna,“ diví se Reuther. „30 % podniků hodnotí rámcové podmínky v Číně jako dobré, v USA pouhých 17 %. Před několika lety bylo něco takového nemyslitelné.“ Člen představenstva rady Commerzbank rovněž podotkl, že jedna třetina výrobních kapacit se nyní přemísťuje do Číny: „Zdůrazňuje to nynější a budoucí význam tohoto regionu.“ Společnosti přitom nezarážejí ani problémy s ochranou intelektuálního vlastnictví v Číně, ani byrokratické těžkosti, ani politická nepředvídatelnost a nestabilita, zdůrazňuje Reuther.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑