• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Bývalý německý špión prohlásil, že ví, jaký stát stojí za Stracheho kauzou

    28-5-2019 Sputnik CZ 84 397 slov zprávy
     

    Ve svém článku pro časopis Cicero Adam zvažuje, kdo by mohl stát za Stracheho aférou. Podle něj to nemohou být Spojené státy, neboť jsou příliš zaměstnány Severní Koreou, Íránem a Čínou. Rusko rovněž nepřipadá v úvahu, jelikož bývalý vicekancléř prosazoval těsnější spolupráci s Ruskem.



    Dále píše, že by žádná evropská tajná služba nemohla a ani by neměla něco takového provést, zatímco Čína a arabské země se o vnitřní politiku Rakouska nezajímají.


    „Jediná země, která zbývá a která má pro takovou operaci lidské a technické zdroje a jasný motiv, je Izrael,“ napsal.


    Rudolf Adam, který v minulosti rovněž pracoval na německých ambasádách v Moskvě a Londýně, poukazuje na tu skutečnost, že židovské komunity napříč Evropou s obavami sledují růst antisemitismu a popírání holocaustu. Tyto procesy podle nich mohou představovat existenční hrozbu pro Izrael.


    „Izrael má životní zájem na tom, aby EU prováděla proizraelskou politiku. Tato linie se však u některých členů EU stala kontroverzní. Triumf politických stran, které mají blízko k FPO, mohou přivodit zvrat, při kterém se politika EU stane vůči Izraeli kritičtější,“ vysvětlil svou logiku bývalý důstojník tajné služby.


    Po zveřejnění článku byl však i sám Adam nařčen z antisemitismu. Podle izraelského listu Ynetnews vydala Konference evropských rabínů, která patří mezi přední organizace sdružující rabíny v Evropě, prohlášení, ve kterém tvrdí, že spojení Izraele se Stracheho aférou „připomíná klasický antisemitismus“.



    Vicekancléř Rakouska Heinz-Christian Strache se stal terčem skandálu poté, co deníky Der Spiegel a Sueddeutsche Zeitung zveřejnily záběry z videozáznamu, který dostaly k dispozici. Na videu je zachycen Strache během schůzky se ženou, kterou v novinách označili za neteř ruského oligarchy.


    Z nahrávky vyplývá, že žena nabízela finanční pomoc v parlamentních volbách výměnou za pomoc při koupi listu Kronen Zeitung a státních zakázkách. Rozhovor se odehrál v roce 2017, ale zveřejněn byl o dva roky později, týden před volbami do Evropského parlamentu. Adam se domnívá, že vzhledem k nebývalému úspěchu pravicových stran, mezi které patří i Stracheho FPO, to nemůže být náhoda.


    V pondělí kvůli Stracheho skandálu rakouský parlament vyslovil nedůvěru vládě kancléře Sebastiana Kurze. Toto rozhodnutí podpořila Sociálně demokratická strana Rakouska (52 poslanců), Rakouská strana svobody (51 poslanců) a strana JETZT (7 poslanců). Je to první případ od roku 1945, kdy parlament země odvolal kancléře. V úterý rakouský prezident Alexander Van der Bellen jmenoval prozatímní vládu pod vedením vicekancléře a ministra financí Hartwiga Lögera.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑