• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Hysterie o krajní pravici v Evropském parlamentu. Měl by se Brusel bát?

    28-5-2019 Sputnik CZ 70 388 slov zprávy
     

    V tomto roce krajně pravicové strany opět posílily své pozice v Evropském parlamentu. Znamená to však, že v Evropě určitě dojde k revoluci?


    Výsledky voleb do EP 2019


    Předpovědi odborníků, že euroskeptici v roce 2019 získají více míst v parlamentu, se nakonec naplnily. Ve Francii a Německu například krajní pravicové strany předstihly vládní strany a získaly nejvíce hlasů.



    Po volbách obě hlavní strany EU (Evropská lidová strana - EPP a socialisté) ztratily pozice a poprvé v historii EP získaly méně než polovinu mandátů – 329 ze 751. Dohromady ztratily 71 křesel. Některé z nich bude nyní zaujímat krajní pravice - 172 míst ze 751 (to je o 14 více než v předchozích volbách v roce 2014).

    Nicméně centristé zůstávají nejsilnější frakcí v parlamentu a evropským skeptikům se podařilo obsadit jen čtvrtinu křesel. Budou muset sdílet zbytek míst především s liberály (69 mandátů) a zelenými, kteří letos také posílili své pozice a získali 52 mandátů.


    Měl by se Brusel bát posílení postavení euroskeptiků v EP?


    Skutečnost, že krajně pravicové křídlo posílilo své postavení, naznačuje pouze to, že obyvatelstvo EU je připraveno na změny, ale není snad faktem, že k nim dojde.


    Volby do Evropského parlamentu nemění prezidenty a vlády. A podle jejich výsledků nelze s jistotou říci, že se krajně pravicový politik stane hlavou nejvyššího výkonného orgánu EU – Evropské komise. A mnozí odborníci již předpovídají, že Jeana-Claude Junckera tento rok nahradí Manfred Weber, který je v oblasti migrační politiky nejblíže německé kancléřce Angele Merkelové. A mimochodem to byl on, kdo odmítl podpořit členství maďarské euroskeptické strany Fides v EPP.


    Pravomoci Evropského parlamentu nejsou tak silné, protože žádný zákon, o němž EP hlasuje, nevstoupí v platnost bez souhlasu Rady ministrů Evropské unie. Jak dříve psal The Guardian, z příkladu migrační krize je zřejmé, že pokud neexistuje jednota mezi zeměmi, poslanci mohou jen zřídkakdy změnit situaci, i když formálně mají takovou příležitost. Volby do Evropského parlamentu jsou proto považovány pouze za určitý indikátor nálady v evropské společnosti.


    Soudě podle výsledků voleb se nálada Evropanů začíná uhýbat doprava. Obavy, že se euroskeptici chopí moci v parlamentu a navždy změní EU, však existovaly již před pěti lety, když se před volbami v mediích objevovaly titulky identické s dnešními. Krajně pravicové strany tehdy také získaly více popularity, nicméně jejich posílení v parlamentu za dalších pět let nezničilo statut Bruselu.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑