• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Systém odolal. Voľby do Európskeho parlamentu ním neotrasú

    28-5-2019 Zem & Vek 159 1097 slov zprávy
     

    Ani v utorok na poludnie neponúkli informačné zdroje Európskeho parlamentu – ich webové stránky v angličtinenemčineslovenčine, či češtine – konečné výsledky volieb z uplynulého víkendu. Poskytujú však infografiku a stojí za to oboznámiť sa so zmesou skratiek pre názvy politických skupín v tomto 751-člennom orgáne.



    Názvy a skratky politických skupín v Európskom parlamente
    Zdroj: 
    https://vysledky-volby.eu/


    Porovnanie síl


    Užitočné môže byť porovnávacie vyobrazenie nového zloženia pre obdobie 2019-2024 s doterajším z päťročnice 2014-2019. Stredopraví ľudovci zrejme oslabia z 216 na 177 kresiel, no ostanú najpočetnejší. Skupina stredoľavých socialistov sa zredukuje z 185 na 149 poslancov, ale uchovajú si postavenie druhej najsilnejšej frakcie. Za najdôležitejší faktor pri bilancovaní niekoľkodňového hlasovacieho maratónu z minulého týždňa sa dá považovať prudký vzostup postavenia liberálov. Podľa všetkého budú disponovať 107 mandátmi a vytvoria tretiu najpočetnejšiu skupinu. Bruselská unifikačná mašinéria sa bude môcť opierať aj o v poradí štvrtých Zelených, ktorí si polepšili z doterajších 52 na 69 kresiel. Za nimi bodujú s 62 miestami nemastní-neslaní Európski konzervatívci a reformisti. Až po nich prichádzajú na rad na šiestej (58 kresiel) a siedmej priečke (54 kresiel) nastupujúceho parlamentu dve národne-konzervatívne skupiny ENS (Európa národov a slobody) a EFDD (Skupina Európa slobody a priamej demokracie).



    Porovnanie postavenia politických skupín v odchádzajúcom a nastupujúcom parlamente
    Zdroj: 
    https://vysledky-volby.eu/nastroje/porovnavaci-nastroj/


    Práve do posledných dvoch menovaných skupín vkladajú nádeje radoví občania, volajúci po decentralizácii, odbyrokratizovaní a poľudštení bruselského kafkovského Zámku. Pokiaľ by sa obe tieto frakcie vedeli akcieschopne spájať, dokázali by spomaliť, ale asi nie hneď zastaviť parný valec hospodárskej, kultúrnej a etnickej homogenizácie v rozbehnutom projekte Spojených štátoch európskych. Obrí stroj poháňajú dva motory. Prvým je hospodársky neoliberalizmus, čo likviduje zvyšky sociálnych a hospodárskych práv pracujúcich. Druhým je kultúrny ultraliberalizmus, ktorý namiesto rozširovania voľnosti myslenia zužuje mantinely. Ako? Okresávaním okrajov (extremít) a uniformovaním hodnotovej sústavy.


    Centralizmus a glajchšaltung pobeží ďalej


    Stelesnením dobre vyškoleného strojvodcu tohto dvojmotorového parného valca je elánom sršiaci francúzsky prezident Emmanuel Macron. Nie je až tak dôležité, že jeho centristické hnutie Republika v pohybe (LREM) ako súčasť koalície Coalition Renaissance (La Republique En marche! + MoDem + Agir + Mouvement radical, social et libéral) zaostalo o jeden mandát za Národným združením Rassemblement national (RN) charizmatickej euroskeptičky Marine Le Penovej. Tá zamýšľa vytvoriť v úzadí spolu s talianskym vicepremiérom Matteom Salvinim vedúci koordinačný tandem pre Skupinu Európy národov. Z Elyzejského paláca mu ale bude kontrovať francúzsky prezident ako dominantná postava europarlamentnej Aliancie liberálov ALDE&R. Tá vytvorí s najväčšou pravdepodobnosťou v Europarlamente s ľudovcami a socialistami riadiaci triumvirát, aby mohla dávno nastolená neoliberálna globalistická hospodárska a ultraliberálna multikultiralizačná agenda nerušene pokračovať.


    Napriek zvýšenému počtu kresiel pre obe národne-konzervatívne skupiny ENS (Európa národov a slobody) a EFDD (Skupina Európa slobody a priamej demokracie) budú títo poslanci arogantne ostrakizovaní. Signalizuje to povolebné silácke vyhlásenie volebného lídra poslaneckej skupiny Európskej ľudovej strany (EPP) Manfreda Webera. Tento nemecký uchádzač o post všemocného predsedu Európskej komisie sa nechal počuť, „že nastal čas na zjednotenie všetkých síl, ktoré si želajú silnú EÚSpomenul pritom „možnosť spolupráce ľudovcov s liberálmi a socialistami.“ Smerodajné je však to, čo vyklopil na rovinu, keď „vylúčil možnosť spoločného postupu s tými, ktorí chcú zničiť Európu a ktorí neveria v budúcnosť Európskej únie„. S podobnou nafúkanou rozhodnosťou zablokoval odporcov napredovania k čoraz užšej únii „volebný líder európskych socialistov a Weberov hlavný rival v súboji o post šéfa eurokomisie Frans Timmermans.


    Znamená to, že na pôde Európskeho parlamentu sa budú kopírovať postupy osvedčené na úrovní zákonodarných zborov členských štátov. Pokiaľ národne orientované strany nedisponujú nadpolovičnou poslaneckou väčšinou ako napríklad v Maďarsku, spájajú sa proti nim probruselské strany do všemožných koalícií, len aby ich zatlačili do bezmocnej opozície.


    Rakúske zvraty: Znevážený Strache do europarlamentu


    Rakúsky experiment s umožnením národne-konzervatívnej strane Slobodných, aby vstúpila do vládnej koalície, minulý týždeň stroskotal, keď sa ukázal ako príliš riskantný. Euroskeptickí národniari obsadili kreslá silových rezortov a neskákali presne podľa toho, ako im z Bruselu pískali. Aj talianskemu pronárodnému ministrovi vnútra a vicepremiérovi Matteovi Salvinimu hrozí, že uviazne v pasci či už takého druhu, akú nastražili na rakúskeho vicekancelára a predsedu Slobodnej strany Heinz-Christiana Stracheho, alebo v nejakej inej.


    Intrigami odstavený Strache nestratil sympatie mnohých spoluobčanov. Stalo sa totiž čosi nečakané. Hoci sa časť domácich voličov Slobodných presunula podľa očakávania po škandále H.-C. Stracheho v eurovoľbách k ľudovcom, zvolili ho Rakúšania do Európskeho parlamentu. Oficiálne sa to bude dať potvrdiť až v stredu, ale informácia o tom sa už rozletela po celom nemeckojazyčnom mediálnom prostredí.


    Tlačová kancelária TASR približuje túto novinu takto: „Strache kandidoval z posledného 42. miesta kandidačnej listiny svojej strany, čo už vzhľadom na krátku lehotu po svojej demisii nemohol odvolať. Podľa čiastkových výsledkov sčítania, platných k pondelkovému popoludniu, mal už viac než 33 500 preferenčných hlasov. Na priamy mandát postačuje približne 33 000 hlasov, uviedli verejnoprávna stanica ORF a agentúra APA.“ Ako vidno, na domácej politickej aréne sa rakúskym ľudovcom po podrazení H.-C. Stracheho nedarí podľa očakávania. Vo Viedni padla v pondelok fešáckemu kancelárovi Sebastianovi Kurzovi vláda a krajinu valčíkov čakajú po letných prázdninách predčasné voľby.



    Doma politicky odstavený ex-vicekancelár H.-C. Strache zvolený do Európskeho parlamentu
    Zdroj:
    https://www.vienna.at/strache-erhaelt-direktmandat-fuer-das-eu-parlament/6227278



    Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].


    UPOZORNENIE
    Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.







    Patrik Sloboda

    Zopár slov o autorovi...



    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑