• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Írán Arabům nabízí dýmku míru. Názor

    28-5-2019 Sputnik CZ 44 379 slov zprávy
     

    Zdůraznil rovněž, že Teherán chce mít co nejlepší vztahy se zeměmi Perského zálivu a vítá jakékoli návrhy na uvolnění napětí.


    Prohlášení íránského ministra zahraničí bylo učiněno několik dní poté, co Saúdská Arábie požádala světové společenství, aby zaujalo tvrdý postoj vůči Íránu a zakázalo mu „šířit chaos“.



    V rozhovoru pro Sputnik politický komentátor, bývalý poradce íránského ministra zahraničí a bývalý velvyslanec v Organizaci islámské spolupráce, odborník pro arabské země Sabbah Zanganeh vyslovil předpoklad, které arabské země budou ochotny tento pakt podepsat, co slibuje tato dohoda a s čí pomocí a podporou počítá Írán v možném ozbrojeném konfliktu s USA. Podotkl, že íránská iniciativa poskytuje arabským zemím šanci k zajištění bezpečnosti v regionu.

    „Islámská republika prokazuje touto iniciativou svou vlídnost. Arabské státy to mají využít především kvůli bezpečnosti celého regionu. Uzavření tohoto paktu umožní odstranit jakoukoli hrozbu pro Írán a otevře cestu pro spolupráci (se zeměmi Rady pro spolupráci arabských států v zálivu). Tento pakt napomůže mj. tomu, že pokusy USA a jejich spojence Izraele uškodit Íránu ztroskotají. Země tohoto regionu se zaměří nikoli na vojenskou konfrontaci (s Íránem), ale na užší a plodnější spolupráci. Zatím je brzy mluvit s jistotou o tom, která země z Rady pro spolupráci arabských států v zálivu (CCASG) bude určitě ochotna tento pakt podepsat. Avšak svou ochotu přistoupit na dohodu s Íránem vyjádří nejméně dvě nebo tři členské země CCASG,“ domnívá se Zanganeh.


    Expert zdůraznil, že Íránem navrhovaný pakt o neútočení bude možné podepsat kolektivně a také individuálně s každou členskou zemí CCASG: „Ze zemí CCASG má Írán výborné vztahy s Kuvajtem, Katarem a Ománem. Žádné problémy ani ohrožení bezpečnosti ze strany těchto zemí Írán dosud neměl. Proto je možné počítat s pokračováním ve spolupráci s těmito zeměmi. Kromě toho nás podporuje Irák. S tímto sousedem máme rozvinutou spolupráci na nejrůznějších úrovních. Pro Irák byla zejména důležitá podstatná vojenská pomoc Íránu v rozdrcení IS*. Írán udělal vstřícný krok. Teď jsou na řadě jeho arabští sousedé, kteří mají zvážit všechny okolnosti a určit pořádek podepsání tohoto paktu, který jim bude vyhovovat. Vyjádří-li tyto země přání uzavřít tento pakt o neútočení kolektivně, Írán tuto iniciativu jen uvítá. Když ale ke konsenzu z nějakých důvodů nedojde, bude Írán připraven podepsat pakt o neútočení s jednotlivými zeměmi. Jsem přesvědčen, že arabské státy Perského zálivu vcelku nebudou činit překážky nějaké jednotlivé zemi CCASG v podepsání individuálního paktu o neútočení s Íránem.“


    *Teroristická organizace zakázaná v Rusku


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑