• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Mezinárodní soud pro námořní právo požaduje po Rusku, aby propustilo ukrajinské námořníky

    25-5-2019 Sputnik CZ 78 486 slov zprávy
     

    V daném rozhodnutí se zároveň uvádí, že Mezinárodní soud pro námořní právo (ITLOS) nepovažuje za nutné, aby Rusko zastavilo trestní stíhání námořníků a upustilo od zahájení nových procesů.



    Uvádí se také, že rozhodnutí soudu v Hamburku je konečné a závazné pro všechny zúčastněné strany.

    Kyjev rozhodnutí ITLOSu označil za „skutečné vítězství“ a uvedl, že očekává, že jej Moskva plně a rychle zrealizuje.


    Rusko se těchto slyšení nezúčastnilo. Dříve totiž uvedlo, že soud ITLOS nemá pravomoc posuzovat tento případ.


    Reakce Moskvy


    K rozhodnutí ITLOSu se vyjádřilo i ruské ministerstvo zahraničí. Resort uvedl, že při řešení incidentu v Kerčském průlivu byla vyloučena možnost použití Úmluvy OSN o mořském právu z roku 1982.



    Diplomaté rovněž zdůraznili, že Rusko bude důsledně hájit svou pozici, a to i v případě nedostatečných pravomocí soudu posoudit tuto spornou situaci.

    „(Konfliktu, pozn. red.) bylo možné se vyhnout, a to za předpokladu, že by byly dodrženy požadavky ruské legislativy týkající se plavby v této oblasti. Tímto vyzýváme ukrajinskou stranu, aby tak od teď jednala,“ uvádí se v komentáři.


    Názor odborníka


    Rozhodnutí Mezinárodního soudu pro námořní právo nemá pro Rusko žádnou právní platnost. Uvedla to kandidátka právních a politologických věd, docentka Národní hospodářské akademie při Úřadu RF Kira Sazonová.


    Sazonová vysvětlila, že když Rusko podepsalo dokument o zřízení tohoto soudu a Úmluvy OSN o mořském právu, učinilo důležitou výhradu. Pravomoc Hamburského soudu pro něj totiž nebude závazná, pokud se případ bude přímo týkat národní suverenity a bezpečnosti.


    „Znamená to tedy, že nemůžeme dovolit soudu, který je spíše utilitárním orgánem a zabývá se otázkami lodní dopravy, rybolovu a tak dále, aby řešil otázky spojené se suverenitou a národní bezpečností,“ dodala k věci Sazonová.



    Poznamenala také, že po znovusjednocení Krymu s Ruskem se vše, co se týká Kerčského průlivu, týká i otázek vnitřní suverenity.

    „Proto soud nepotřebujeme a naprosto spadáme do této výhrady,“ uzavřela situaci odbornice.


    Provokace v Kerčském průlivu


    Dne 25. listopadu 2018 narušily ukrajinské vojenské lodě Berďansk, Nikopol a Jany Kapu státní hranici Ruska. Několik hodin na místě prováděly nebezpečné manévry a ignorovaly požadavky ruských úřadů.


    Následně bylo rozhodnuto, aby byli tito narušitelé zadrženi. Na palubě se nacházelo celkem 24 členů armády, včetně pracovníků Služby bezpečnosti Ukrajiny. Všichni byli zatčeni a obviněni z narušení státní hranice.


    Kyjev následně obvinil Moskvu z agrese. Ukrajinská vláda na území deseti oblastí vyhlásila válečný stav. Tento režim dovoloval dočasně omezit ústavní práva a svobodu občanů, včetně práva účasti ve volbách.


    Dříve ruský prezident Vladimir Putin označil incident v Kerčském průlivu za předem naplánovanou provokaci, která souvisela s velmi malými šancemi Petra Porošenka v prezidentských volbách. Ruský prezident také prohlásil, že pohraničníci plnili své povinnosti, pokud jde o ochranu státní hranice.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑