• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Mor prasat v Číně může zvednout ceny vepřového v Česku

    24-5-2019 Sputnik CZ 136 373 slov zprávy
     

    Aktuální poptávka čínského trhu zvedla ceny na výkup prasat o 15 %, říká předseda Svazu chovatelů prasat Josef Luka. I když podle něj to není důvod pro růst cen vepřového v maloobchodní síti, zákonitost však ukazuje, že zvedaní výkupních vede k nárůstu cen pro místní zákazníky.


    Zvýšení cen vepřového masa pokládá za možné i prezident Agrární komory ČR Zdeněk Jandejsek. Uvedl, že podle momentální ceny by vepřové mělo být dražší o 10-20 %. Může za to podle něj pokles počtu chovaných prasat v zemi.



    Podle portálu na začátku tisíciletí se na území Česka chovalo 3,7 milionů prasat, v roce 2018 tento ukazatel však klesl na 1,5 milionu.

    V srpnu loňského roku epidemiologické centrum Číny zaznamenalo vypuknutí afrického moru prasat v provincii Liao-ning na severovýchodě země a portál CNN informoval, že země se musela zbavit 20 000 kusů na jedné farmě. Odhady nizozemské banky Rabobank, která se zabývá poskytováním úvěrů světovému zemědělskému sektoru, však uvádí, že by se počet prasat v důsledku nemoci v Číně mohl v roce 2019 snížit o třetinu - až na 200 milionů. To se rovná počtu prasat v USA a Evropě dohromady.


    Čína je největším světovým spotřebitelem vepřového masa, které je základní potravinou pro drtivou většinu 1,4 miliardy občanů


    Africký mor prasat



    Africký mor prasat byl poprvé registrován v roce 1903 v jižní Africe a je vysoce nakažlivým virovým onemocněním prasat. Je způsoben DNA virem čeledi Asfarviridae. Ten bývá nalezen v krvi, lymfě, vnitřních orgánech a exkrementech nemocných zvířat. Při 60 ° C inaktivován během 10 minut.

    Ve volné přírodě na africký mor prasat jsou citlivé všechny typy domácích a divokých prasat. Zdrojem infekce jsou nemocná zvířata a virové nosiče, kterými mohou být ptáci, domácí a divoká zvířata, hlodavci, kožní paraziti (některé druhy klíšťat a vši), které byly v kontaktu s nemocnými a mrtvými prasaty. Zásobníky viru v přírodě jsou africká divoká prasata a klíšťata rodu Ornithodoros.


    V případě vypuknutí infekce se praktikuje totální destrukce nemocných prasat, stejně jako všech prasat v ohnisku kolem 20 km od ní. Nemocná prasata a prasata, která s nimi přišla do kontaktu, jsou poráženy a následně spalovány.


    První případ výskytu AMP na území ČR byl zaznamenán v červnu 2017 na Zlínsku. Jako protiopatření byla nakažená zóna ohrazena.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑