• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    LGBTI petiční boj na Slovensku pokračuje! Ministryně Laššáková ale má podporu

    24-5-2019 Sputnik CZ 96 519 slov zprávy
     

    Na portálu peticie.com byla 16. května vytvořena první petice, kterou inicioval hudebník Martin Burlas. „Petice za odvolání ministryně kultury Laššákové za zasahování do odborných procesů a nekompetentnost,“ zní celý název petice. Hudebníkovi Burlasovi se nelíbí, že ministryně zastavila granty LGBTI komunitám.


    „Výsledkem reálných rozhodnutí ministryně Laššákové v úřadu je velmi málo financí pro příspěvkové organizace MK SR, například pro SNG, i pro vzpomínanou Kunsthalle, nehledě na veřejné přísliby ministryně. Teď ministerstvo pod jejím vedením realizuje kroky, které v souvislosti s menšinami a menšinovými žánry kultury připomínají politiku se znaky fašistické, respektive klérofašistické ideologie. Stát a jeho politika se pozná podle vztahu k menšinám,“ je mimo jiné uvedeno v textu petice proti Laššákové.



    V době zveřejnění této zprávy tuto petici podepsalo 8 532 lidí.

    O dva dny později však vznikla i petice, která naopak ministryni Laššákovou podporuje. Její iniciátorkou je Anna Ducárová. „Petice na podporu ministryně Ľ. Laššákové,“ zní název této petice.


    „Svým podpisem vyjadřuji podporu ministryni kultury Ľ. Laššákové. Souhlasím s jejím rozhodnutím o nepodepsání dotace na kulturní akce organizované komunitou LGBTI. Výzvu ministerstva na podávání žádostí o dotace pro znevýhodněné skupiny vnímám jako výzvu zaměřenou na lidi, kteří trpí pohybovým nebo mentálním hendikepem, lidi ze sociálně znevýhodněného prostředí, a to hlavně děti a mládež, děti rostou v málo podnětném prostředí, starší lidi nenacházející pomoc v rodině a skupiny zneužívaných a týraných žen a dětí,“ uvádí autorka v textu petice.


    Z počtu podpisů jasně vyplývá, že Slováci svoji ministryni podporují, protože se pod ní podepsalo 12 774 občanů.


    Celý spor se rozhořel, když ministryně Ľubica Laššáková v polovině května rozhodla o tom, že ani jeden z projektů předložených organizacemi zastupující LGBTI komunity v dotačním programu pro oblast kultury znevýhodněných skupin obyvatelstva nebude finančně podpořený.


    Statistiky dotačních programů Ministerstva kultury SK jsou k dispozici na internetových stránkách ministerstva. Filmový festival jinakosti a Duhový PRIDE Bratislava patří k dotacím pro „kulturu znevýhodněných skupin obyvatelstva“. V minulém roce Duhový PRIDE získal 13 500 z požadovaných 14 500 eur. Co se týče financování filmového festivalu, obdržel přes polovinu požadované finanční částky: 25 000 ze 40 000 eur. Stejný poměr peněžní podpory získal filmový festival i v roce 2017, kdy obdržel také 25 000 z požadovaných 38 000 eur. Je pozoruhodné, že v letech 2016 a 2015 stejná kulturní akce od státu obdržela pouze 1/8 z požadované částky.



    Výkonný ředitel Iniciatívy Inakost' Martin Macko tuto událost okomentoval následovně: „Za 10 let mých zkušeností s různými dotačními schématy ministerstev jsem se ještě nesetkal s případem, že by ministr v takovém rozsahu nerespektoval návrh odborné komise a vyloučil projekty celé konkrétní skupiny obyvatelstva.“ Podle Macka ze strany ministerstva se zpravidla jednalo o kosmetické úpravy projektů nebo jinou finanční částku. Ředitel spolku danou situaci označil za absurdní a nepřijatelné znevýhodňování celé skupiny obyvatelstva.

    Ministerstvo s ministryní Laššákovou se ke kritice vyjádřilo a připomenulo, že od 2. května je otevřené druhé kolo výzvy dotačního programu, kde se o podporu mohou opětovně ucházet i neúspěšní kandidáti z prvního kola. „Ministryně kultury ve druhém kole osobně dohlédne na to, aby se žádná znevýhodněná skupina obyvatel, která se uchází o státní dotaci, nemohla cítit diskriminovaná," uvedla v úterý tisková mluvčí rezortu.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑