• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Světový byznys žádá Trumpa, aby ukončil obchodní válku s Čínou

    23-5-2019 Sputnik CZ 33 556 slov zprávy
     

    Otevřený dopis byl zveřejněn na portálu distributorů a maloobchodníků s obuví USA (Footwear Distribution and Retailers of America). Byl rovněž zaslán ministru financí Stevenu Mnuchinovi, ministrovi obchodu Wilburu Rossovi a poradci prezidenta USA pro ekonomické otázky Larrymu Kudlowovi. V textu je uvedeno, že tarifní politika USA vůči Číně bude mít katastrofální následky pro americké spotřebitele, byznys a celou ekonomiku země. 


    Prezident USA Donald Trump učinil nejednou prohlášení o tom, že obchodní válka je prospěšná pro americkou ekonomiku. Podle jeho mínění dostávají USA miliardy dolarů díky tarifům na importní zboží z Číny. Trump vyzval společnosti, aby přenesly své technologické výrobny zpátky do USA a vyráběly spotřební zboží v zemích Jihovýchodní Asie.



    Perspektiva přemístění výroby ale nepotěšila výrobní společnosti. Podle výsledků průzkumu 250 společností, jež jsou členy Americké obchodní komory v Číně (AmCham Shanghai), neplánuje 60 % dotázaných firem stěhování svých výroben z Číny. Pouze 6 % z nich považují za možné přemístění výroby do USA, zatímco 24,7 % uvažuje o zemích Jihovýchodní Asie, 10,5 % o Mexiku, něco přes 8 % o Indii, Bangladéši, Pákistánu a Srí Lance. 

    O negativním dopadu zvýšení cel oběma státy promluvilo téměř 75 % účastníků průzkumu. Mluvčí čínského MZV Lu Kchang dříve řekl, že zahraniční investoři chtějí i nadále zvýšit svůj podíl v Číně. Podle jeho slov zvyšují své investice v Číně největší světoví výrobci, Tesla, BASF, BMW. I přesto, že pracovní síla je v Číně dražší než v mnohých zemích Jihovýchodní Asie, jsou investice v Číně mnohem rentabilnější, sdělil Sputniku ředitel Střediska světové ekonomiky a rozvoje při Čínském výzkumném ústavu mezinárodních problémů Jiang Yuechun.


    „Za prvé, mají v Číně stále lepší podnikatelské prostředí. Podíváme-li se na loňské světové hodnocení podmínek podnikání, uvidíme, že Čína v tom velmi pokročila. Podnikatelské prostředí je velmi závažná věc, protože každý výrobce má brát ohled na politickou a právní situaci a na další podmínky v zemi, kde hodlá něco vyrábět. Za druhé, velmi se změnilo společenské ovzduší. Čína je stále otevřenější vůči zahraničí, přičemž to probíhá stále rychleji, schvaluje příslušné zákony a administrativní opatření. To rovněž přispívá k atraktivnosti Číny pro zahraniční investory a výrobce,“ uvedl Yuechun.


    Za třetí jde o dobrou kvalitu zboží a vysokou kvalifikaci čínských dělníků.


    „Číňané jsou odedávna pracovití a zdatní. Čína předčí četné nové ekonomiky průměrnou úrovní vzdělanosti obyvatelstva. Hovořil jsem s některými podnikateli, kteří přemístili své výroby z Číny do jiných asijských států. A všichni mluvili o tom, že kvalifikace místních dělníků a odborníků je v mnoha ohledech nižší než v Číně,“ prohlásil ekonom.


    Poukázal i na další závažný faktor, vlastní náklady.


    „Každý investor přece myslí především na zisk. A nehledě na to, že cena práce v Číně stále roste, jsou investice v této zemi přece jen výhodnější než v jiných zemích, budeme-li uvažovat o celém komplexu služeb. Ba i výdaje na pracovní sílu nejsou v Číně zatím tak velké v porovnání s vyspělými státy,“ řekl expert.


    Přemístění výroby do jiných zemí je dlouhý a drahý proces. Podle výpočtů společnosti Intel, přijde přenos z Číny jedné továrny na balení na 650 až 875 milionů dolarů. Výdaje tedy nevyhnutelně vzrostou a budou pravděpodobně přeloženy na konečné spotřebitele. Přičemž obchodní válka se projevuje dokonce na společnostech, které pracují ve vlasti, jak to žádá prezident USA, protože Čína je důležitým účastníkem globálního řetězu dodávek.


    Americký průmyslový gigant Cummins například vyrábí motory z čínských součástek. Takže tato společnost má dvě krátkodobé varianty: buď pracovat s nižším ziskem, anebo přeložit výdaje zvýšené kvůli tarifům na spotřebitele.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑