• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Kiska sa hrá na reformátora, volebný systém však treba prekopať od základov

    23-5-2019 Zem & Vek 136 555 slov zprávy
     

    Dosluhujúci prezident Andrej Kiska, prakticky už predseda stále neexistujúcej politickej strany, by chcel reformovať volebný systém tak, aby si okresy volili svojich zástupcov do parlamentu. Hlava štátu to uviedla v príhovore k účastníkom 30. snemu Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS), ktorý sa koná v stredu a štvrtok (23. 5.) v hlavnom meste.


    „Áno, ja som presvedčený, že v našej krajine by malo dôjsť k zmene volebného systému, aby sa z pomerného systému, kde celé Slovensko je jeden volebný obvod a občania v princípe volia lídrov jednotlivých strán, sa stalo v ideálnom prípade 79 volebných obvodov a aby každý okres mal svojho poslanca v Národnej rade,“ spresnil. Ostatné mandáty poslancov Národnej rady by sa podľa slov hlavy štátu volili doterajším spôsobom. „Je to téma aktuálna, dôležitá a vyžaduje si celonárodnú diskusiu,“ dodal Kiska.


    Prezident sa tak tvári ako „bojovník proti partokracii“, za čo paradoxne zožal kritiku mainstreamových médií ako Aktuality.sk alebo Denník N. Podľa nich je súčasný volebný systém spravodlivý, pretože dáva každému voličovi rovnaký hlas. Komentátor Dag Daniš na Aktuality.sk napísal: „Úvahy, či by nebol lepší väčšinový systém, sú v prípade Slovenska bezpredmetné. Dôvod: Slovensko je malá krajina. S počtom obyvateľov jedného nemeckého či francúzskeho veľkomesta (regiónu). Tomu zodpovedá aj politická a hlavne personálna ponuka. Je obmedzená. To isté by platilo o volebných obvodoch, resp. okresných poslaneckých kvótach (napríklad 79-tich, ako navrhuje Kiska). Okresné stranícke centrá, okresné médiá, okresná politika, okresné prieskumy verejnej mienky či okresné analytické a podporné tímy… Nič z toho na Slovensku nefunguje a nemôže fungovať.“


    Problém spočíva v tom, že či už Kiska, alebo jeho mainstreamoví kritici, sa mentálne stále pohybujú v tradičnom systéme politických strán. Preto aj Kiskov návrh je len akýmsi nepodareným mačkopsom. Hlbokú reformu volebného systému, ktorá by obmedzila vplyv politických strán, či bohatých sponzorov v pozadí a dala by spravodlivú šancu uchádzať sa o politický post aj skutočne nezávislým kandidátom, navrhuje Manifest Slovenska, programový dokument, ktorý vznikol pod patronátom Zem&Vek a pracovala na ňom širšia skupina odborníkov.


    K volebnému systému sa v ňom uvádza:


    „Cieľom reformy volebného systému je umožniť občanom na všetkých úrovniach kandidovať bez vplyvu politických strán, skrytých záujmových skupín, či potreby vynaloženia neprimerane veľkých finančných prostriedkov na chod kampane. Pri občianskom hlasovaní by mala rozhodovať povesť každého z kandidátov, jeho program, myšlienky, vízie a nie solventnosť sponzorov a stranícka hierarchia. Možnosť kandidovať ako nezávislý kandidát musí vyplývať priamo zo zákona a to na všetkých úrovniach volieb. Inciujeme zavedenie zmeny zákona o volebnej kampani, kedy všetci kandidáti budú môcť viesť kampaň len v presne vymedzenom čase v rámci regulovanej proporcionality (rovnaký mediálny priestor pre každého, nezávisle od jeho finančných možností). A to najmä vo verejnoprávnych médiách, prostredníctvom osobného profilu na webovom sídle, alebo na miestach obcou, či mestom na to určených (verejné plagátovacie plochy). Zverejňovanie prieskumov voličských preferencií by malo byť zo zákona zakázané. Sme za ustanovenie dvojkomorovej národnej rady napr. v počte 100+50 poslancov pričom do dolnej komory je možné voliť a byť volený len za región v mieste trvalého bydliska.“


    Zdroje: TASR, Aktuality.sk, Manifest Slovenka







    Marián Benka

    Po predchádzajúcom pôsobení v rôznych tituloch ekonomickej tlače som napokon prešiel do redakcie Zem a Vek. Jednak preto, že som sa dostával k čoraz viac informáciám o pravej podstate a neudržateľnosti súčasného ekonomicko-politického systému. Jednak vďaka môjmu záujmu o prírodné duchovno, alternatívy všetkého druhu a vývoj spoločnosti ako takej.



    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑