• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    „Černé zlato“ z Íránu. Lahůdka pro světový trh s ropou?

    20-5-2019 Sputnik CZ 53 450 slov zprávy
     

    V interview pro Sputnik však Manouchehr Takin, nezávislý odborník z Londýna pro energetickou bezpečnost a bývalý tajemník Íránské islámské republiky (IIR) v OPEC řekl, že takové předpovědi nelze věřit na sto procent: „Tento problém vznikl již v době Ahmadínežáda (prezident Íránské islámské republiky v letech 2005-2013 – pozn. red.), kdy USA prohlásily, že zavedou sankce proti Íránu a že každá země, která bude nakupovat ropu z Íránu, bude pokutována“.



    Podle jeho slov dnes, kdy USA prohlašují, že svým embargem snížily těžbu íránské ropy na 1,1 milionu barelů denně, paralelně řada struktur, které sledují pomocí družicových snímků a dalších zdrojů ropné tankery, uvádějí jiné číslo týkající se těžby ropy v Íránu – 1,9 milionu barelů denně.

    „Na druhé straně nikdo neví, jak vážně berou kupující íránské ropy americkou hrozbu. Například Čína prohlásila, že bude i nadále nakupovat ropu od Íránu. Indická vláda zaujala stejné stanovisko. Čína vede jednání se Spojenými státy a konflikt mezi dvěma zeměmi se prudce zhoršil následkem obchodní války. Během tohoto jednání mohou tyto dvě země dojít dokonce k takovému výsledku, že Čína například odmítne kupovat íránskou ropu a bude požadovat snížení daně z dovozu své sóji do USA. Vývoz ropy z Íránu tak může v nejbližší době klesnout. Z íránské ropy se stává pěšák na šachovnici pro transakce velkých hráčů,“ domnívá se Takin.


    Odborník také uvedl, že Mezinárodní energetická agentura mohla vytvořit takovou předpověď pouze na základě Trumpových prohlášení týkajících se nákupu ropy. Kromě toho je Takin přesvědčen, že navzdory očekávání a možnému poklesu íránské aktivity na ropném trhu cena „černého zlata“ prudce nestoupne a Saúdská Arábie společně s USA mohou vzít jako „rukojmí“ íránský strategický energetický zdroj: „Na rozdíl od očekávání Íránu tento vliv (snížení těžby ropy IIR – pozn. red.) nebude příliš silný, protože Saúdská Arábie má výrobní kapacity k těžbě ropy a samy Spojené státy těží břidlicovou ropu. Následkem poklesu ceny íránské ropy ceny v každém případě stoupnou, ale je třeba brát v úvahu, že Saúdská Arábie může zvýšit svou produktivitu o 1,5 až 2 miliony barelů denně. Saúdskoarabské království má dobré vztahy s USA. My však nevíme, jak to ovlivní další rozhodnutí Saúdské Arábie, která je členem OPEC. Může ve spolupráci s OPEC odmítnout zvyšování těžby. Nebo může mlčky zvýšit její produkci, dokonce i když deklaruje pokles výroby. Může dokonce oficiálně zvýšit těžbu ropy.“


    Podle jeho názoru by mohla potenciálně nahradit íránskou ropu Saúdská Arábie, která nyní vyrábí méně než 10 milionů barelů denně, ale má možnost výroby 12 milionů barelů denně.


    „To svědčí o klíčové roli Saúdskoarabského království ve světové těžbě ropy. Po něm následují podle ukazatelů těžby břidlicové ropy USA. Ty během jednoho roku zvýšily roční objem těžby o 1 milion barelů denně. K takovému zvýšení výroby ropy dobývané ze země nebo z mořského dna by potřebovaly 3-5 let“, řekl odborník.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑