• Vybrat den

    Duben 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Multikulturalismus a politická korektnost jsou novou podobou totality, prohlásil Kubera při tryzně v Terezíně

    19-5-2019 Sputnik CZ 61 444 slov zprávy
     

    Na Národním hřbitově Terezín se v neděli konala tradiční vzpomínková akce na oběti nacismu. Stejně jako v předešlých letech se jí kromě pamětníků zúčastnili také politici a diplomaté. Celkem byly přítomny stovky lidí.



    Ve svém projevu Kubera zdůraznil, že je nutné neustále si připomínat minulost. Mrzí ho však, že v současnosti panuje nezájem o historii a památku obětí, jež se zasloužily o dnešní svobodný a demokratický život. Přitom dodal, že se dnes i přezírá nárůst totalitního uvažování.


    „Historie nám dává tisíce důkazů, že lhostejnost, pasivita, mávnutí rukou a nezájem o věci veřejné tvoří podhoubí, ze kterých se rodí zprvu autoritativní, později poznenáhlu a nenápadně totalitní režimy,“ prohlásil.


    Podle něj totalita a nesnášenlivost nikam nezmizely. Mají dnes pouze jinou podobu.


    „Třeba zahalenou do slov ekologie, životní prostředí, rovnost pohlaví, politická korektnost a multikulturalismus,“ poznamenal.



    Předseda Senátu rovněž připomněl, že v roce 1945 při otevření Národního hřbitova hovořila i bývalá vězeňkyně gestapa v Malé pevnosti, Milada Horáková.


    „To, co nestihli nacisté, dokončili o pět let později komunisté, kteří také tak nesnášeli jakýkoliv odpor, jiný názor, nesouhlas,“ komentoval osud Horákové, která byla v roce 1950 popravena během komunistických politických procesů.


    Kromě Kubery vystoupil i bývalý vězeň terezínského ghetta Toman Brod, který apeloval na mládež, aby nikdy nepropadla kolektivní vině.


    „Nikdy, za žádných okolností, nepodlehněte svodům té hrůzné teorie a praxe kolektivního odsudku, kolektivního despektu, kolektivního zavržení,“ vyzval lid ve svém projevu.



    Dále promluvil i Ladislav Kulhánek, jehož otec byl dne 24. ledna 1945 jako člen odbojové organizace Prokop Holý mezi posledními popravenými v Terezíně.


    „Nikdy jsem si nemyslel, že jsme byli zbabělí, kolabující. Měli jsme lidi, kteří bojovali. Proto by mladí měli být hrdí, ne ohnutí, měli by si připomínat, že byli lidé, kteří se postavili zlu,“ uvedl.


    Na úvod vzpomínkové akce ředitel Památníku Terezín, Jan Roubínek, vyzval k uctění památky svého předchůdce Jana Munka minutou ticha. Dvaasedmdesátiletý předseda pražské židovské obce a někdejší dlouholetý ředitel Památníku Terezín zemřel před týdnem po dlouhé nemoci.


    Na konci tryzny došlo ke společné křesťanské a židovské modlitbě.


    V letech 1941–1945 nacisté do terezínského ghetta zavlekli kolem 155 tisíc Židů z celé Evropy. Zhruba 117 tisíc vězňů zemřelo. Ve věznici v Malé pevnosti gestapo uvěznilo až 32 tisíc lidí. Z toho v Terezíně zahynulo 2600 vězňů a tisíce dalších zemřely v jiných nacistických táborech.





    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑