• Vybrat den

    Duben 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Times: Trumpa unavuje Boltonova snaha „zatáhnout USA do války“

    18-5-2019 Sputnik CZ 201 647 slov zprávy
     

    Když ho Donald Trump jmenoval poradcem pro národní bezpečnost, věděl, že John Bolton chce rozbomardovat Írán a Severní Koreu. Nejednou to prohlašoval ve vysílání Fox News, píše The Times.


    Podle novin se Trump díval ostražitě na podobné „militantní názory“ Boltona. Proto předal tuto funkci Michaelu Flynnovi, který ji vykonával pouze 21 dnů, a potom Herbertu McMasterovi.



    Prezidentovi však časem začala vadit umíněnost McMastera, který se snažil zachovat smlouvu s Íránem, a nahradit ho mohl pouze jeden pravděpodobný kandidát – Bolton. Měsíc po jeho nástupu do funkce USA odstoupily od jaderné dohody a zavedly tvrdé sankce proti Islámské republice, připomíná The Times. 

    V americkém tisku se objevily zprávy, že Trump projednával s McMasterem osobnost Boltona krátce před jeho jmenováním. Na závěr telefonického rozhovoru prezident hořce zažertoval: „On nás zatáhne do války“.


    Následky toho, že se Bolton dostal do nejvyšších vládních kruhů, se projevily tento týden. USA vyslaly do Perského zálivu vojenskou techniku a pohrozily, že tam umístí 120 tisíc vojáků. Ale pak rychle urovnávaly situaci.


    To byl poslední příklad rozdílů mezi názory prezidenta a jeho poradce pro národní bezpečnost. Po vytvoření podmínek pro konflikt dal Trump jasně najevo, že ve skutečnosti se nechystá rozpoutat válku s Íránem.


    „Tato zpráva odpovídala dávnému přesvědčení prezidenta, že USA už jsou příliš přetíženy drahými konflikty v různých částech světa. Prozradila však také nervozitu uvnitř Bílého domu, že válečné bubny jsou slyšet příliš hlasitě a mohou vyvolat nezvratný řetěz událostí. V centru tohoto velmi hořlavého přístupu k zahraniční politice se ocitly složité vztahy mezi Trumpem a Boltonem,“ píše The Times.


    Podle názoru novin se 70letý poradce shoduje s Trumpem v myšlence „Amerika především“. A podobně jako jeho šéf považuje za zbytečné mezinárodní organizace včetně OSN, kde byl stálým zástupcem USA.



    Ale umíněnost, s jakou Bolton hájí íránskou kampaň z roku 2003, odporuje vztahu Trumpa ke konfliktům. A dávné výzvy poradce k provedení preventivního útoku na KLDR odporují prezidentově přesvědčení o svých diplomatických schopnostech. 

    V minulém roce se Bolton dostal do konfliktu s Trumpem, který navrhoval odsun amerických vojsk ze Sýrie. Poradce trval na tom, že Američané musí zůstat v blízkovýchodní zemi do té doby, dokud ji neopustí proíránské síly. A tato otázka dosud není vyřešena, upozorňují noviny.


    V tomto roce Bolton rozhořčil Trumpa neúspěšným povstáním ve Venezuele a radami zaujmout tvrdší stanovisko ohledně Severní Koreji, následkem čehož jeho jednání s Kim Čong-unem v Hanoji nepřineslo žádné výsledky.


    Právě Bolton stojí za nafukováním íránské hrozby, která dosáhla takových rozměrů, že Trump se zřejmě polekal začátku možné války. U příležitosti 40.výročí islámské revoluce poradce Bílého domu pohrozil ájatolláhovi: „Nemyslím si, že máte před sebou ještě mnoho výročí“. A minulý týden slíbil, že půjde do konfrontace s Teheránem s „nelítostnou umíněností“.  


    Názory ministra zahraničí USA Mika Pompea se v mnohém shodují s názory Boltona. Je však podstatně zdrženlivější a řídí se diplomatickými instinkty prezidenta, a to i v případě Íránu, „který nenavazuje kontakt“.


    56letý Pompeo přemýšlí o budoucí kariéře a možná se dokonce chystá bojovat o oválnou pracovnu. Bolton se zřejmě domnívá, že současná funkce ve vládě je jeho poslední a v podstatě nemá co ztratit, proto se snaží dosáhnout svých cílů – změny moci v Íránu a v Severní Koreji, uvažuje The Times.



    V rámci komentáře k řečem o konfliktech ve vládě Trump v těchto dnech prohlásil: „John (Bolton – InoTV) má radikální pohled na věci, ale to je normální. Ve skutečnosti musím brzdit Johna, což je neuvěřitelné, že?“.

    Odborníci se domnívají, že Boltonovy nekompromisní názory mohou vést k roztržce v jeho vztahu s prezidentem. Trump nikdy nedůvěřoval Boltonovu názoru na vojenskou invazi. Jednou z podmínek jeho přijetí do práce bylo to, že se bude ovládat,“ prohlásil analytik Brooking Institution Thomas Wright.


    „Trump se nejednou vyjádřil o Boltonovi jako o „jestřábovi“. Přímo řekl jednomu z vůdců Velké sedmičky: ,Bolton chce válku s Íránem, a já ne’. V přítomnosti prezidenta jiné země se vysmíval snaze Boltona vtrhnout kamkoliv. Nyní situace dosáhla kritického bodu. Válka s Íránem je bohužel možná, ale podle mého názoru Boltonovo odstoupení z funkce je mnohem pravděpodobnější,“ předpokládá Wright.   


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑