• Vybrat den

    Duben 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Jak blokáda USA vůči Venezuele zabíjí lidi

    17-5-2019 Sputnik CZ 69 838 slov zprávy
     

    Isabella se narodila s vrozenou nemocí a lékaři ihned upozornili, že je nutná transplantace jater, aby mohla dále žít. Její rodiče Douglas a Yelibeth řešili otázku: dárce, financování, kde, jak a kdy bude prováděna transplantace.


    Nebylo to tak složité. Yelibeth byla pro dceru vhodným dárcem a veškeré léčení financoval Fond Simona Bolivara díky prostředkům americké pobočky venezuelské ropné společnosti PDVSA – společnosti Citgo.





    Isabellino zdraví je ohroženo, neboť k úspěšnému výsledku transplantace jater potřebuje velmi drahé léky, které její rodina nemůže zaplatit bez pomoci venezuelského státu. Venezuela však nemá možnost zaplatit léčení kvůli blokádě jejích prostředků v USA.


    Dohoda mezi Italskou nemocnicí v Argentině a Venezuelou platí od roku 2007 a k dnešnímu dni byla 109 venezuelským dětem provedena transplantace orgánů podle tohoto programu.



    28. ledna Ministerstvo financí USA vyhlásilo zavedení nových a tvrdších sankcí proti Venezuele, tentokrát proti společnosti Citgo, která financuje fond boje proti dětským nemocem. Prostředky fondu byly zablokovány.


    V současné době se celkem 7 miliard dolarů nachází neznámo kde. Poradce pro národní bezpečnost John Bolton slíbil dalších 11 miliard ztrát pro venezuelskou ropnou společnost v příštím roce. Citgo pokračuje ve své práci, ale pouze v USA, prostředky už nebudou postupovat do Venezuely a do fondů typu Simona Bolivara.


    Peníze musí být převáděny na „zvláštní zablokovaný účet s cílem následujícího předání jeho nové vládě“ podle slov amerického ministra financí Stevena Mnuchina. Uběhly však 4 měsíce a „nová vláda“ není a peníze pro Isabellu a dalších sedm rodin s podobnými případy také ne.



    Peníze už nepřicházejí a Italská nemocnice nemůže provádět transplantace.


    Venezuelské velvyslanectví v Argentině pomáhá jak může. „Nemocnice nám poskytuje střechu nad hlavou a velvyslanectví materiální pomoc, ale nevíme, jak dlouho to vydržíme,“ říká Douglas v telefonickém rozhovoru se Sputnikem Mundo z Argentiny. Je mu 34 let a opustil práci správce ve venezuelské společnosti, aby se mohl věnovat dceři.


    „Moje dcera potřebuje velmi důkladnou kontrolu, aby mohla léčbu dokončit. V současné době organismus projevuje mírné odmítání orgánu a to je možné kontrolovat pouze pomocí léků,“ dodal Douglas.





    Rodina Isabelly byla nucena opustit svůj život ve Venezuele, aby se mohla usadit v Buenos Aires a věnovat se složitému léčení své dcery, které bylo financováno z Venezuely.


    Tyto léky jim fond poskytoval do té doby, dokud USA nezablokovaly prostředky. Isabella potřebuje 16 léků, z nichž každý stojí 1500 dolarů za jedno balení. Obyčejná rodina si to prostě nemůže dovolit. Zatím léky stačí ještě na jeden měsíc.


    „Pokud Isabella nebude dodržovat pooperační režim, může přijít o transplantovaný orgán a bude třeba provést novou operaci. Budeme nuceni začít od nuly a bude to mnohem složitější, protože moje žena už nemůže být dárcem. Nemáme tolik času,“ říká otec.



    Blokáda je ve Venezuele používána jako válečná zbraň. Je to stará taktika. Ten, kdo vyhraje mediální boj, bude určovat další realitu. Nedávná zpráva Washingtonského centra pro politický a ekonomický výzkum uvádí drtivou statistiku: americké sankce a blokáda Venezuely způsobily od roku 2017 do současnosti 40 000 úmrtí v zemi.


    „Blokáda vedla ke snížení dostupnosti potravin a léků a ke zvýšení nemocnosti a úmrtnosti,“ uvádí se v dokumentu nazvaném Ekonomické sankce jako kolektivní trest: případ Venezuely.


    80 000 lidí nakažených HIV, 16 000 pacientů s rakovinou a 4 miliony pacientů s diabetem a hypertenzí – to jsou oběti této blokády, kterou zpráva nazývá „nelítostnou, nezákonnou a neudržitelnou politikou“.





    Isabellino zdraví je ohroženo, neboť k úspěšnému výsledku transplantace jater potřebuje velmi drahé léky, které její rodina nemůže zaplatit bez pomoci venezuelského státu. Venezuela však nemá možnost zaplatit léčení kvůli blokádě jejích prostředků v USA.


    „Z hlediska lidských práv je nelegální ekonomická a finanční blokáda uložená vládou USA hlavní překážkou respektování a dodržování lidských práv ve Venezuele,“ řekl Larry Devoe, výkonný tajemník Národní rady pro lidská práva a zástupce Venezuely v Mezinárodním systému lidských práv.


    Lidé kritizující vládu Nicoláse Madura tvrdí, že blokáda není příčinou nedostatku potravin a léků ve Venezuele, protože krizová situace existovala už před zavedením sankcí ze strany USA.


    V této souvislosti Antony Moreno, doktor a tiskový mluvčí Výboru pacientů a příbuzných obětí finanční blokády tvrdí, že je to klam.


    „Provedli jsme řadu výzkumů, a to i v období let 2013 - 2015, kdy Maduro ještě nebyl u moci, ale před zavedením prvních sankcí měl každý Venezuelec možnost užívat až 20 druhů různých léků v případě nemoci. Dokonce i OSN potvrzuje, že Venezuela dosáhla Rozvojových cílů tisíciletí (MDG),“ řekl v telefonickém rozhovoru se Sputnikem Mundo.


    „Vše se však změnilo od té doby, kdy opozice zvítězila v Národním shromáždění v roce 2015 a požadovala sankce pro Venezuelu,“ dodal Moreno.





    Rodina Isabelly byla nucena opustit svůj život ve Venezuele, aby se mohla usadit v Buenos Aires a věnovat se složitému léčení své dcery, které bylo financováno z Venezuely.


    V roce 2015 vyšel slavný dekret Baracka Obamy, který prohlásil Venezuelu za „neobyčejnou a mimořádnou hrozbu pro Spojené státy“. Teď mají Venezuelci podle Morenových slov k dispozici maximálně pět druhů léků ročně.


    Názor autora se nemusí shodovat s názorem redakce.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑