• Vybrat den

    Duben 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Poté, co jí zcela zničilo, NATO tvrdí, že je ochotné „pomoci Libyi“

    17-5-2019 Svobodné Noviny 134 551 slov zprávy
     

    NATO je připraveno „pomoci Libyi“ při zřizování bezpečnostních struktur, pokud budou podmínky příznivé, řekl generální tajemník aliance Jens Stoltenberg na schůzce se zvláštním vyslancem OSN v Libyi Gassanem Salamaem.


    Stoltenberg uspořádal schůzku se Salamaem, aby projednali situaci v Libyi, kterou NATO pomohlo zničit, a vyjádřil hluboké znepokojení Aliance nad situací v Libyi a zdůraznil, že bude i nadále vyzývat všechny strany, aby zastavily nepřátelské akce a připojily se k politickým procesům. Stoltenberg vyjádřil jasně, že neexistuje žádné vojenské řešení pro situaci v Libyi, informovala tisková kancelář NATO.



    Navíc, NATO je údajně připraveno pomoci Libyi vybudovat účinné bezpečností instituce, včetně moderního ministerstva obrany a účinných bezpečnostních služeb pod civilní kontrolou vlády, ale bude to provedeno na žádost libyjské vlády a pouze v případě, že budou bezpečnostní podmínky příznivé, uvedl.


    V polovině února 2011 začaly v Libyi masivní demonstrace k sesazení Muammara Kaddáfího po 40 letech od moci, které později vyústily v ozbrojenou konfrontaci vládních sil a povstalců.


    Dne 17. března přijala Rada bezpečnosti OSN rezoluci, která zavedla bezletovou zónu nad Libyí a otevřela možnost zahraničního vojenského zásahu do severoafrické země.


    Operace koaličních sil, která začala 19. března, se zúčastnily Spojené království, Francie, Spojené státy, Kanada, Belgie, Itálie, Španělsko, Dánsko a Norsko.


    Po mučení a vraždě Kaddáfího v roce 2011 během džihádistické války proti zemi, Libye prochází obdobím akutní krize. Země je rozdělena na dvě mocnosti: na východě se zvolený parlament schází v Tobruku a na západě v hlavním městě Tripolisu je zformována vláda s podporou OSN a EU.


    Muammar Kaddáfí byl voják s hodností plukovníka, který byl od roku 1969 jako „Vůdce Velké revoluce z 1. září a Libyjské arabské lidové socialistické džamáhíríje“ vládcem Libye a do roku 2011 byl také jeden z nejdéle vládnoucích vůdců na světě.


    Po vypuknutí povstání v únoru roku 2011 a následné vojenské intervenci mezinárodních sil v březnu roku 2011 se oblast pod jeho kontrolou zmenšila, načež začal zpět ztracené území dobývat. Během července a srpna 2011 se však situace opět obrátila a 23. srpna 2011 povstalci dobyli Kaddáfího sídlo Báb al-Azízíju, aniž by nalezli samotného Kaddáfího. Byl stíhán Mezinárodním trestním soudem kvůli obviněním ze spáchání zločinů proti lidskosti. 20. října 2011 byl dopaden skupinou povstalců, lynčován a poté zastřelen.


    Od ledna roku 1969 začal plánovat společně se skupinou důstojníků převrat. Jeho cílem bylo zrušení monarchie a nastolení vojenské vlády. Akce byla několikrát odložena, k vypuknutí převratu tak došlo až 1. září 1969. Výsledkem bylo sesazení libyjského krále Idrise I., který byl tou dobou na léčení v Turecku. Nekrvavou cestou se Kaddáfí ujal vlády nad Libyí a nechal se jako voják s hodností plukovníka jmenovat vrchním velitelem ozbrojených sil.


    Režim, který v Libyi nastolil, byl ideologicky založen na takzvaném „islámském socialismu“, tedy směsi arabského nacionalismu a socialismu. Své politické názory shrnul v takzvané Zelené knize, publikované ve třech dílech mezi roky 1975 a 1979. Vyjádřil se zde k různým tématům od politiky přes společenskou morálku až po sport. Myšlenky obsažené v této knize považoval za ideál uspořádání státu i společnosti.






    Reklama
















    Loading...











    Podobné články





    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑