• Vybrat den

    Březen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Chýlí se EU k rozpadu? Většina Slováků a Čechů to považuje za pravděpodobné, a nejsou jediní tohoto názoru

    16-5-2019 Sputnik CZ 75 262 slov zprávy
     

    Na Slovensku a v České republice počet účastníků průzkumu, kteří odpověděli, že rozpad bloku do roku 2040 je „velmi pravděpodobný“ nebo „poměrně pravděpodobný“, překročilo 50 %. Stejné výsledky byly ve Francii, Německu, Belgii, Itálii, Nizozemsku, Rakousku, Rumunsku, Řecku a Polsku.


    Většina respondentů s takovým názorem (66 %) je podle průzkumu na Slovensku. Na druhém místě je Francie s 58 %. Téměř stejné ukazatele jsou v Rumunsku, Polsku a Itálii, o trochu menší v Řecku a Česku.


    Pořadatelé studie se ptali občanů 14 zemí, jejichž zástupci zaujímají 80 % křesel v Evropském parlamentu. Z nich pouze ve třech zemích - Švédsku, Dánsku a Španělsku - méně než polovina obyvatelů považuje rozpad bloku za pravděpodobný.



    Na pozadí nadcházejících voleb do Evropského parlamentu, které proběhnou v pátek 24. a v sobotu 25. května letošního roku, také dochází ke kritice EU ze strany příslušníků různých českých politických stran, současných a bývalých významných politiků ČR.

    Jedním z nich je i bývalý prezident Václav Klaus, který ještě jako prezident podepisoval Lisabonskou smlouvu. Institut Václava Klause již před dvěma lety zveřejnil prohlášení bývalého prezidenta, ve kterém protestoval proti chování EU vůči členským zemím i vůči samotné České republice.


    Kritici EU na české politické scéně unii často vyčítají, že se chová autoritativně a postupuje proti přáním národních států a jejich občanů. Jednou z posledních velkých událostí, které získaly obrovský ohlas v mnoha evropských zemích, byly plánované kvóty EU na přerozdělování migrantů. Do čela odporu proti povinnému přidělování migrantů se tehdy postavilo Maďarsko a Polsko. Tyto země si za to vysloužily ostrou kritiku jak činitelů EU, tak i politiků jednotlivých členských států.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑