• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Přivazovali staříky k posteli, nechyběly ani opiáty. Na Brněnsku soudí Ukrajinky kvůli nelegálnímu starobinci

    16-5-2019 Sputnik CZ 108 460 slov zprávy
     

    Sestry Anžela Jemelková a Tetyana Turlo si už loni vyslechly pravomocný trest za provozování nelegálního domova pro seniory v Kunštátě na Blanensku. Od Krajského soudu v Brně dostaly podmínku.


    Tehdy soudce Josef Teplý zdůraznil, že neoprávněně poskytovaly služby, obcházely zákony, přitom v zařízení měly osoby přestárlé, neschopné samostatné existence, které byly odkázané na kvalifikovanou péči.



    Obě sestry vinu popíraly po celou dobu procesu a tvrdily, že neudělaly nic špatného. Po odsouzení Jemelková vyhlásila hladovku, kterou chtěla ukončit, až se jí dostane spravedlnosti. Hlady jedna ze sester však netrpěla a tak si od senátu soudce Městského soudu v Brně Michala Kabelíka vyslechla obžalobu, podle které sestry několik let neoprávněně provozovaly další dva domovy pro seniory, jeden se nacházel v Brně a druhý v Rebešovicích nedaleko jihomoravské metropole. V obou zařízení mělo žít celkem přes padesát lidí.

    „V zařízeních poskytovala sociální a zdravotní péči, provozovala je bez řádné registrace a v rozporu s požadavky, které na ně klade zákon o zdravotních službách. Péče byla poskytována osobami bez požadovaného vzdělání, prostory neodpovídaly potřebám osob s omezenou pohyblivostí,“ uvedla v obžalobě státní zástupkyně, která navíc uvedla, že Jemelkové v podnikání pomáhala i její sestra Turlo.


    Celá aféra se sestrami se rozjela poté, co zařízení přijela zkontrolovat kontrola Krajského úřadu Jihomoravského kraje, která odhalila nejasnosti a přestupky.


    „Nejprve jsme udělali kontrolu v Kunštátě a tam jsme zjistili, že paní Jemelková provozuje další dva domovy, někteří klienti byli mezi nimi přesouváni. Proto jsme se vydali na kontrolu i tam. V zařízení v Brně jsme našli například dementní klientku, máme za to, že tam někteří lidé byli například přivazováni k posteli, aby nerušili ostatní. Měli tam i léky včetně opiátů,“ oznámila kontrolorka.


    Média na začátku roku informovala o případu možného týrání klientů v prachatickém Senior House Eden, kde si rodina jednoho ze seniorů stěžovala, že soukromý domov seniorům neposkytoval dostatečnou péči.



    Na problémy upozornila ředitelka Senior housu Trnová Jitka Špánková, když do jejich domovu byl převezen německý senior právě z Prachatic, který byl ve špatném stavu a nakonec zemřel. Případu se ujali prachatičtí kriminalisté.

    Navíc poptávka po domovech výrazně převyšuje nabídku. Podle údajů Českého statistického úřadu domovy důchodců loni nevyhověly 60 400 žádostem. Dalších 22 tisíc žadatelů odmítly domovy se zvláštním režimem, jejichž typickými klienty jsou lidé s Alzheimerem.


    V roce 2013 bylo podle Českého statistického úřaduČeské republice 491 domovů pro seniory s kapacitou 38 091 míst. Zřizovatelem jsou nejčastěji krajské úřady. Dalšími zřizovateli jsou obecní úřady, církve a jiní zřizovatelé. V roce 2013 bylo v domovech pro seniory celkem 36 598 klientů.


    Podle Registru poskytovatelů sociálních služeb se situace lepší a dnes v České republice funguje 534 domovů pro seniory. Nejvíce jich je ve Středočeském kraji, kde funguje 80 takových domů. S počtem 72 domovů následuje Moravskoslezský kraj. Naopak nejméně zařízení je v Karlovarském kraji (17) a Libereckém kraji (20).


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑