„Čeští vojáci v Iráku dál plní své úkoly. Ke zhoršené bezpečnostní situaci přijala Armáda ČR adekvátní opatření. V případě potřeby jsme připraveni reagovat,“ řekl Pejšek.
Česká armáda je zastoupena v Iráku leteckým poradním týmem, který poskytuje místním vojákům pomoc při používání bitevních podzvukových letounů L-159 české výroby, a zároveň specialisty chemického vojska a vojenské policisty, kteří cvičí příslušníky bezpečnostních složek Iráku.
Ze stejných důvodů se pro pozastavení mise svých vojáků rozhodlo i Nizozemsko.
V regionu Blízkého východu postupně dochází k eskalaci situace, a to i v souvislosti s prohlášením íránských orgánů o ukončení plnění určitých závazků v rámci dohody o jaderném programu. Tento záměr se stal odpovědí na rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa o odstoupení z íránské jaderné dohody, o které lídr USA informoval 8. května 2018.
Podle íránského prezidenta Hasana Rúháního jeho země čekala rok a splnila všechny závazky v rámci dohody. Teherán dal pětici partnerů, tedy Spojenému království, Francii, Německu, Číně a Rusku 60 dní, aby splnily všechny své povinnosti vůči Teheránu.
Ve Washingtonu reagovali tím, že poslali do oblasti letadlovou loď Abraham Lincoln a skupinu bombardérů B-52, aby Teheránu poslali jasný vzkaz.
Minulý týden americký ministr obrany Patrick Shanahan schválil rozmístění protiraketového systému Patriot a USS Arlington (LPD-24) na Blízkém východě.
Loni na podzim Spojené státy uzavřely svůj konzulát v iráckém městě Basra a argumentovaly tento krok hrozbami z Íránu. Washington také obvinil Írán z útoku na americký konzulát a velvyslanectví v Bagdádu.