• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Lídr volební kandidátky SPD Ivan David: EU je konstruována tak, aby ji nebylo možné změnit

    15-5-2019 Sputnik CZ 113 584 slov zprávy
     

    Lídr politické strany SPD v letošních volbách do Evropského parlamentu na videu vysvětluje, proč není Evropská unie reformovatelná.


    „(…) Evropská unie od počátku sledovala nejen hospodářské, ale i politické cíle. Jeden ze zakladatelů Evropské unie, obchodník s koňakem Jean Monnet, řekl: Evropské národy přivedeme k politické unii použitím ekonomických argumentů. Lidé musejí být vedeni k superstátu, aniž by věděli, co se s nimi děje."


    David údajný Monnetův citát uzavřel slovy: „Zakladatel se přiznal, že se nás budou snažit podvést.“



    Celé video se nese v podobném duchu. „Také snaha o likvidaci státu a národů byla v základech Evropské unie. Někdejší šéf Evropské komise Herman Van Rompuy řekl: V Evropské unii již nesmí být místo pro slova jako národ a vlast ve smyslu národním,“ citoval David údajná slova Van Rompuye.

    Lídr kandidátky SPD v Evropských volbách se také nezapomněl dotknout aktuálního tématu posledních několika let – migrace. Prohlásil, že migrační vlny nejsou náhodným jevem, mají vytvořit vykořeněnou masu lidí bez etnické či kulturní soudržnosti.


    Český premiér Andrej Babiš, podle Ivana Davida, klame svým vystupováním vůči politice Evropské unie českou veřejnost.



    David přichází s ostrou kritikou EU na pozadí blížících se voleb do Evropského parlamentu, které proběhnou v pátek 24. a v sobotu 25. května letošního roku.


    Evropskou unii dlouhodobě kritizují nejen členové SPD, ale i příslušníci jiných politických stran, současní i bývalí významní politici České republiky.


    Jedním z nich je i bývalý prezident Václav Klaus, který ještě jako prezident podepisoval Lisabonskou smlouvu. Institut Václava Klause již před dvěma lety publikoval prohlášení bývalého prezidenta, v němž protestoval proti chování EU vůči členským zemím i vůči samotné České republice.


    „Odmítáme záměr povinně dosídlovat území našeho státu cizinci. Odmítáme záměr dopustit přeměnu naší země v multikulturní společnost nepřizpůsobivých komunit tak, jak vidíme v současnosti ve Francii a Velké Británii,“ prohlásil tehdy Václav Klaus starší ve videu, které svým charakterem před dvěma lety nemělo obdoby.


    „Náš hlas je (v EU – red.) ignorován. Nerozhoduje se podle nás. Rozhoduje se o nás. (…) Z toho všeho plyne jediný možný a zároveň jediný nutný závěr – nastal čas začít připravovat odchod naší země z Evropské unie. Je to jediná cesta, jak náš stát (…) udržet a zachránit,“ uzavřel své vystoupení bývalý prezident.



    Václav Klaus starší v politických diskuzích opakovaně poukazoval na téma, že při hovoru o evropské integraci je nezbytné hovořit o hloubce evropské integrace, o způsobech a cestách evropské integrace, a nikoli si klást pouze příliš obecnou a de facto prázdnou otázku o tom, zdali je nutné evropskou integraci provádět. Česká republika je, podle názoru bývalého prezidenta, již dostatečně dlouho členem EU na to, aby bylo možné reflektovat a analyzovat způsoby a přístupy k integraci a její výsledky.


    O úmyslu chránit národní zájmy a klasickou rodinu hovořil i syn bývalého prezidenta Václav Klaus mladší, který po odchodu z ODS dává dohromady novou politickou stranu, s níž se bude ucházet o voličské hlasy.



    Prudkou kritiku EU namířenou na odchod z ní nesdílí úřadující český prezident Miloš Zeman, jenž v minulosti prohlásil, že nemá nic proti provedení referenda o výstupu z Evropské unie. V takovém případě by ale, podle vlastních slov, hlasoval pro setrvání v unii a „přesvědčoval by další, aby učinili totéž“.

    Kritici EU na české politické scéně unii často vyčítají, že se chová autoritativně a postupuje proti přáním národních států a jejich občanů. Jednou z posledních velkých událostí, které získaly obrovský ohlas v mnoha evropských zemích, byly plánované kvóty EU na přerozdělování migrantů. Do čela odporu proti povinnému přidělování migrantů tehdy postavilo Maďarsko a Polsko. Tyto země si za to vysloužily ostrou kritiku jak činitelů EU, tak i politiků jednotlivých členských států.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑