• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    30 let po revoluci je zemědělská soběstačnost Česka katastrofální. Babiš se rozčiloval na sněmu Agrární komory v Brně

    12-5-2019 Sputnik CZ 47 500 slov zprávy
     

    Na portálu se uvádí, že se k věci vyjádřil také prezident Agrární komory ČR Zdeněk Jandejsek. Ten prohlásil, že soběstačnost Česka ve výrobě vepřového masa se pohybuje na úrovni 36–38 %, u drůbežího masa je to pak 55 %, u vajec 60 % a u mléka dokonce okolo 85 %.


    „Dneska jsou čísla o soběstačnosti katastrofální. Každý stát se má dlouhodobě zasadit o to, aby uživil svoje obyvatele. Máme 30 let od revoluce. V 90. letech, kdy nebyla vize v zemědělství, politici řekli, že si vše dovezeme. Máme tady největší koncentrace řetězců a zásadní chyba byla umožnit cizincům kupovat půdu. To v Maďarsku nebo Polsku neexistuje,“ pronesl Babiš.



    Premiér rovněl vyzval zemědělce k boji proti nepravdám, které se dle něj týkají pěstování řepky. To bývá kritizovány především ekology.

    „Zemědělci jsou vystaveni kritice, že ničí půdu a spodní vodu a tak dále. Není to pravda,“ tvrdí Babiš.


    Andrej Babiš také dodal, že dvě třetiny vypěstované řepky jsou použity k výrobě potravin. Na mysli měl oleje na smažení nebo majonézy. Zbylá třetina se pak využije na výrobu biopaliv. I ministr zemědělství Miroslav Toman uvedl, že řepka půdě prospívá a zadržuje v krajině vodu.


    Portál píše, že se k řepce vyjádřil i exministr zemědělství a současný opoziční poslanec Marian Jurečka. Ten prohlásil, že je řepka zlepšující plodinou. „V osevním postupu je lepší než například obiloviny jako pšenice, ječmen a podobně,“ vysvětlil svůj názor Jurečka.


    Uvádí se, že v roce 2016 ministerstvo za Jurečky představilo vizi do roku 2030. Tato vize předpokládala snížení výměry olejnin včetně řepky. Ta zaujímala více než 80 % ploch olejnin.


    „Snížení řepky v osevním postupu se podaří jedině tehdy, když bude vláda více podporovat citlivé komodity jako ovoce, zelenina, brambory, cukrová řepa, krmné plodiny a živočišnou výrobu,“ myslí si exministr.



    Jurečka dále promluvil o tom, že ministerstvo zemědělství chystá novelu zákona o potravinách, v níž chce rozmělnit deficnici české potraviny. „Jde proti těmto trendům posílení domácí produkce. Navíc pan premiér kritizuje dovozy masa, vajec, ale zapomněl, že se na tom on sám aktivně podílí, tedy přesněji firma z holdingu Agrofert dováží například maso ze zahraničí včetně dovozu z Polska, jak se ukázalo v posledních měsících,“ dodal.

    Kritikové si však stojí za tím, že je řepka náročná na živiny i chemické postřiky. Stejně tak dle nich znehodnocuje půdu, znečišťuje vodu a půdu pesticidy a má dopad na zdraví zvířat a lidí žijících v okolí.


    Nutno podotknout, že k jedněm z největších zpracovatelů řepkového semene je společnost Preol z holdingu Agrofert. Ten dříve patřil právě Babišovi, ale v roce 2017 jej premiér převedl do svěřenského fondu.


    Podle údajů ČSÚ se řepka v letošním roce pěstuje na ploše 391.000 hektarů, což je v porovnání s loňským rokem o pět procent méně. Podle Svazu vlastníků půdy se tak tato plodina pěstuje asi na devíti procentech zemědělské půdy.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑