• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Koniec vojny si na Slavíne pripomenuli stovky ľudí, vrátane ruskej zbornej

    11-5-2019 Sputnik CZ 154 445 slov zprávy
     

    Deň pred tým si pamiatku padlých prišli na Slavín uctiť aj premiér Peter Pellegrini a prezident Andrej Kiska. Avšak každý osobitne: Pellegrini o deviatej hodine, Kiska o hodinu neskôr.


    Hokejisti z úcty mokli



    Keďže je Slovensko od 10. mája dejiskom Majstrovstiev sveta v hokeji, v Bratislave už bola prítomná aj ruská hokejová reprezentácia. Jej zástupcovia sa prišli vo štvrtok doobeda pokloniť padlým sovietskom vojakom, a to i napriek nepriazni počasia. „Odpočíva tu 6845 sovietskych vojakov, ktorí padli v bojoch na rôznych miestach Slovenska,“ pripomenul hokejistom Andrej Šabanov z ruskej ambasády.

    Pri prvých tónoch ruskej a následne aj slovenskej hymny si hokejisti zložili dáždniky, aby tak vyjadrili úctu obom krajinám. Na sociálnych sieťach si toto gesto za pár hodín stihlo získať sympatie mnohých Slovákov.


    Hlavný veniec prišli pred vráta pamätníka položiť hokejové hviezdy Iľja Kovaľčuk, Alexander Ovečkin a Jevgenij Malkin. Ostatní reprezentanti a členovia realizačného tímu položili kytice červených karafiátov.




    © Sputnik /

    Pokloniť sa prišli aj ruskí hokejisti


    Vicepremiér: vytvorme spomienkový most medzi generáciami


    Poobede zase Slavín navštívila občianska verejnosť. Politických predstaviteľov zastupovala delegácia vedená exprezidentom Ivanom Gašparovičom, vicepremiérom Richardom Rašim a ministrom obrany Petrom Gajdošom. Medzi prítomnými poslancami boli aj Ľuboš Blaha, Dušan Jarjabek, Boris Kollár, Martina Šimkovičová či Peter Marček.




    © Sputnik /

    Na Slavíne sa spomínalo na obete vojny


    Raši vo svojom príhovore upozornil na postupný odchod žijúcich veteránov a poznatkové medzery mladej generácie. „Hovorme s nimi o nástrahách nacizmu v akejkoľvek forme. Odsúďme pred nimi xenofóbiu, ale aj rasizmus. Vytvorme spomienkový most medzi generáciami. Medzi tými, ktorí pomaly odchádzajú a tými, ktorí ešte len prichádzajú. Vychovávajme, učme a nemlčme,“ povedal Raši.



    Mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec RF v SR A. L. Fedotov zase vyzval, aby ľudstvo už neopakovalo chyby, ktoré predchádzali druhej svetovej vojne. Následne sa Poďakoval všetkým obetiam padlým v tejto vojne. „Som presvedčený, že bez ich hrdinstva a obrovskej obete by sa osud Slovenska a ľudí, ako aj mnohých ďalších európskych národov vyvíjal tragicky,“ dodal veľvyslanec.

    V niekoľkostočlennom sprievode nasledovali po politikoch zástupcovia slovenských i ruských veteránov, členovia zastupiteľských úradov, delegácie Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov, Slovensko-ruskej spoločnosti či mimoparlamentných politických strán. Medzi prítomnými boli aj prezidentskí kandidáti Eduard Chmelár a Štefan Harabín či herečka Mária Kraľovičová a sólista opery SND Ivan Ožvát.


    Záver sprievodu tvorilo niekoľko desiatok ľudí s portrétmi vojnových veteránov, spravidla svojich rodinných príslušníkov. Tradícia Pluku nesmrteľných, ktorá prišla z Ruska, sa teda postupne začína udomácňovať aj na Slovensku.




    © Sputnik /

    Na Slavíne sa spomínalo na obete vojny


    Názor autora se nemusí shodovat s názorem redakce


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑