• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Jak funguje manipulace na příkladu ČT 24?

    11-5-2019 ePortál 140 484 slov zprávy
     
    ceska_televize


    – dnes 4.5.2019 chvíli před desátou hodinou došlo k raketovému útoku na Izrael z pásma Gazy
    – agenturní zpravodajství Reuters reagovalo vzápětí po lokálních zpravodajcích na sociálních sítích a v 9:55 vydali článek s neutrálním názvem „Gaza-Israel hostilities flare with rocket attacks, air strikes“ popisujícím prostě vzniklou situaci. V článku se též nacházela informace o devadesáti raketách (která byla kolem 19 hodiny nahrazena číslem 200 raket). vystřelených teroristickými organizacemi Hamás a Islámský džihád. Tedy jasná a stručná informace, spolu s agenturními fotografiemi jak z Gazy, tak na místě dopadu raket v Izraeli.
    – Až před patnáctou hodinou zveřejnila ČT24 článek s nadpisem „Z Gazy vylétly desítky raket na Izrael. Při odvetě zemřel Palestinec. Tedy v době, kdy bylo jasné, že už jde o více než 150 raket, a celý svět (mimo České televize) věděl, že za útokem stojí Hamás a Islámský džihád, ČT stydlivě přiznávají 90 raket, které snad samy od sebe jen tak vylétly.
    – Mimo samotné Informaci převzala ČT z Reuters i fotografii pořízenou pro agenturu Reuters Mohammedem Salem
    – ihned poté, v 14:45, byl článek nasdílen na Facebook, včetně uvedené fotografie.
    – Reakce na článek byly očekávatelné a většina komentujících velmi negativně zhodnotila nadpis, i snahu o jednostranný způsob podání informace s manipulativním nadpisem a zřejmou snahou zaměnit příčinu s následkem.
    – V 19:58 někomu v redakci zjevně došlo, že přestřelili a pokusili se o nápravu. V původním článku změnili nadpis na neutrálnější „Izrael zavřel hranici s Gazou a blokuje moře pro temní rybáře. Reaguje tak na útok raketami. Tedy opět v nadpisu snaha na prvním místě uvést následek, nikoliv příčinu útoku. Mimo nadpisu, došlo ke změně perexu, kde původně bylo psáno, že „Díky obranným mechanismům nebyl nikdo zraněn“. Dále zmizela z článku i původní fotografie ukazující následek odvetné palby.
    – Editor však trochu nechápe jak funguje sdílení článků na Facebook, a proto na profilu ČT24 zůstala původní fotografie, nyní již neexistující z článku zveřejněného odpoledne. Po oznámení zranění na straně Izraelců by původní fotografie byla dosti nevhodná.


    Čtětě také  United states of Islamica


    Takže na tomto jednoduchém příkladu je snadné vidět jak funguje několik manipulativních praktik od záměrného zpoždění zveřejnění již informace, práci s nadpisem, kdy využívá znalosti, že lidé velmi často čtou pouze nadpis. Ti co si však článek otevřou, jsou vystaveni další manipulaci a to s obsahem, kdy nejsou uvedeny přesné, a v tu dobu v seriozních médiích již známé informace, a zároveň je strhávána pozornost na „chudáka“ útočníka, trpícího pod nadvládou země, na kterou vypálili představitelé území téměř 200 raket. Násilný čin útočníka je umenšován informací, že sice poslal pár raket, ale ty byly díky sofistikované obraně neškodné. Něco jako prskavky na nový rok.


    A správně ani změna počtu vypálených raket se do článku nedostala. Jediná snaha redakce se zaměřila na zmírnění následků způsobených neprofesionálním článkem. V archivu zpravodajství samozřejmě už zůstane zmanipulovaná zpráva a budoucí badatelé tak budou pracovat s nepřesnými údaji údajně seriózního zpravodajského média.
    Jelikož se redakce odvolává mimo Reuters na ČTK, je na místě položit si otázku, jaké informace poskytuje ČTK, která článek o útoku stáhla úplně z přehledu denního zpravodajství. -MA-


    Na obrázku může být: 3 lidé, smějící se lidé, text





    https://www.ivcrn.cz/j






    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑