• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Hrozí fašismus i dnes? Čeští a slovenští politici varují

    8-5-2019 Sputnik CZ 52 511 slov zprávy
     

    V Praze se hlavní události tradičně konaly u Národního památníku na Vítkově. Zpočátku proletěly Gripeny a zazněla státní hymna. Následně prezident Miloš Zeman jako první položil k památníku věnec. Po něm uctili památku premiér Andrej Babiš, primátor hlavního města Zdeněk Hřib, ministr obrany Lubomír Metnar, předseda Sněmovny Radek Vondráček a předseda Senátu Jaroslav Kubera. Po položení věnců proběhla minuta ticha.





    ​„Vzdáváme hold a úctu všem našim vojákům, legionářům, kteří bojovali za svobodu naší země,“ oznámil Babiš novinářům. Premiér také zdůraznil, že konec války je důležité připomínat mladší generaci.


    Ministr obrany Metnar podtrhl: „Desítky milionů padlých, tato situace už nikdy nesmí nastat.“





    ​V Bratislavě u památníku Slavín položil věnec slovenský premiér Peter Pellegrini. Spolu s ním se pietní akce účastnil slovenský prezident Andrej Kiska a další členové vlády.


    Pellegrini uvedl, že je nutné, aby všichni lidé nejen oslavovali vítězství nad fašismem, ale také se semkli a společně bojovali v dalším boji.


    „Chci vyzvat všechny dobré a slušné lidi, Slovenky a Slováky, aby dnes nejen oslavovali a připomínali si naše vítězství. Ale aby se každý zamyslel a ve svém srdci si řekl, jestli je ochoten i dnes udělat vše pro to, aby se takoví lidé, kteří tehdy přivedli svět k takovým hrůzám, nikdy nedostali k moci," oznámil Pellegrini.


    „I když ne se zbraněmi v rukou, ale vidíme, jak se postupně ve společnosti plazivým způsobem ukotvují individua nebo strany, nebo seskupení, které potírají historii, hrůzy, které se děly během 2. světové války," dodal.



    Mezitím velkou nespokojenost s možným návratem fašismu do velké politiky vyjádřili představitelé slovenských stran. Připomenuli i Mariana Kotlebu a jeho stranu ĽSNS, kterou někteří poslanci vnímají jako skutečnou hrozbu, jež by se měla porazit ve volbách.

    „V encyklopediích je třeba uvádět smutná čísla obětí, na hodinách dějepisu poukázat na souvislosti a příčiny války a holocaustu. Ale především se z nich třeba poučit. Nacistická ideologie totiž přežila 2. světovou válku. Po celé Evropě i na Slovensku roste prostor, který voliči dopřávají představitelem nebezpečného extrému, " řekla pro TASR mluvčí strany Most-Híd Klára Debnár.


    8. května 1945 v 23.01 SEČ vstoupil v platnost Akt bezpodmínečné kapitulace nacistického Německa. Podle moskevského času k tomu došlo 9. května v 01.01. Právě v tento okamžik oficiálně skončila 2. světová válka v Evropě, proto evropské státy oslavují vítězství 8. května, ale Rusko a země Společenství nezávislých států (SNS) 9. května.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑