• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Google sleduje vašu polohu a zdieľa ju so štátnymi orgánmi, aj keď je váš telefón vypnutý

    7-5-2019 Zem & Vek 109 790 slov zprávy
     

    Počas posledných dvoch desaťročí sa používanie mobilných telefónov stalo každodennou súčasťou života pre väčšinu ľudí na celom svete. Bez okolkov sa spotrebitelia rozhodli nosiť tieto čoraz inteligentnejšie zariadenia s nimi všade, kam idú. Napriek odhaleniam od ľudí ako Edward Snowden, priemerný používateľ smartfónu stále nosí tieto technické výdobytky so žiadnym alebo minimálnym zabezpečením súkromných informácií.


    Američania tvoria v súčasnosti jeden z najväčších trhov so smartfónmi na svete, ale len zriedkavo sa pýtajú, ako by mohli spravodajské agentúry alebo súkromné spoločnosti využívať ich údaje. Nedávna správa z New York Times pridáva ďalšie k rastúcemu zoznamu dôvodov, prečo by tieto otázky mali znieť. Podľa plátku používali orgány presadzovania práva tajné techniky, ktoré odhaľovali polohu užívateľov operačného systému Android. Techniky mali zahŕňať zhromažďovanie podrobných údajov cez Google a jeho aplikácie.


    Údaje o polohe sú uložené v databáze Google známej ako Sensorvault, ktorá obsahuje podrobné záznamy o umiestnení stoviek miliónov zariadení z celého sveta a údajne siahajú do roku 2009 bez ohľadu na to, či užívatelia telefonujú alebo aplikácie používajú.


    Nadácia Electronic Frontier Foundation (EFF) hovorí, že polícia používa jediný príkaz (známy ako „geo-fence“) na prístup k polohe zariadení, ktoré sú prepojené s osobami, ktoré nemajú žiadnu väzbu na trestnú činnosť a neexistuje žiadne racionálne podozrenie zo spáchania trestného činu. Jennifer Lynch, šéfka oddelenia EFF pre spory ohľadne dohľadu, povedala, že takéto vyhľadávanie je problematické z mnohých dôvodov: „Po prvé, na rozdiel od iných metód vyšetrovania, polícia nezačína so skutočným podozrivým alebo cieľovým smartfónom, ale pracuje spätne pre identifikáciu podozrivého. To z vyšetrovania robí expedíciu (bez jasného a určeného cieľa), teda istý druh hľadania, ktorému mal zabrániť štvrtý dodatok (ústavy USA). Takéto vyhľadávania, kde jedinou informáciu je to, že došlo k zločinu, môže spôsobiť zapletenie nevinných ľudí, ktorí sú v nesprávnom čase na nesprávnom mieste. Každý vlastník zariadenia v danej oblasti sa stane podozrivým len z dôvodu, že vlastní zariadenie, ktoré zdieľa dáta o jeho polohe s firmou Google.“


    Problém spojený s databázou Sensorvault znepokojil obe spektrá amerického zákonodarstva, od ktorého obdržal list výkonný riaditeľ Google Sundar Pichai. List demokratov a republikánov z Výboru pre energetiku a obchod dal spoločnosti termín 10.mája, aby dovtedy poskytla informácie o použití a zdieľaní údajov. Google reagoval konštatovaním, že „užívatelia sa k zhromažďovaniu údajov o polohe, uložených v službe Sensorvault, sami prihlásili“ a zástupca spoločnosti dodal, že každý si „môže kedykoľvek vymazať údaje o histórii polohy alebo produkt úplne vypnúť.“ Toto vysvetlenie sa však míňa účinku, keďže zariadenia so systémom Android zaznamenávajú polohu štandardne a sú notoricky známe tým, že je u nich ťažké odhlásiť sa zo zberu dát. Bez ohľadu na to, čo Google sľubuje, malo by sa pamätať na rok 2010, kedy Washington Post zverejnil príbeh o technikách NSA a „možnosti agentúry nájsť mobilný telefón, aj keď je vypnutý.“ Táto technika bola údajne prvýkrát použitá v Iraku pri sledovaní teroristických cieľov (a terorizmus je vždy vhodná výhovorka pre použitie technológií, ktoré môžu narúšať slobodu či súkromie osôb). V roku 2016 bol nástroj použitý opäť, tentoraz agentmi FBI pre odpočúvanie rozhovorov.


    Dnes sa technológia nepochybne využíva nielen na odhalenie a špehovanie násilných zločincov a podozrivých, ale tiež nevinných občanov. Budú ľudia naďalej podporovať spoločnosti zodpovedné za toto sledovanie a zdieľanie dát? Ochrana osobných údajov sa akosi prirýchlo stáva relikviou minulosti.


    Preložené z: Google Tracks Your Location and Shares It With Police, Even When Your Phone is Off; autor: Derrick Broze; The Mind Unleashed, 28.4.2019







    Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

    UPOZORNENIE

    Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.











    Richard Strážan

    (*1969, Bratislava) Geopolitický a spoločenský analytik dlhodobo pôsobiaci, bádajúci a študujúci vo viacerých mestách Európy a Ázie; konfrontuje korene, poznatky a vplyvy historických, filozofických a kultúrnych vied, smerov a náboženstiev na spoločnosť a jej pohyb v priebehu storočí...



    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑