• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    George Orwell vytváral so CIA totalitné zriadenie

    7-5-2019 Zem & Vek 72 496 slov zprávy
     

    Kto ešte nepozná Georgea Orwella a jeho diela, ktoré položili základy konšpiračných teórií? Sprisahanie dostáva ten správny rozmer až vtedy, keď teória o ňom obsahuje niečo z orwellovskej rétoriky, ktorá využíva slová a spojenia ako neľudia, nejazyk, týždne nenávisti, myšlienková polícia, Veľký brat a podobne.

    Najmä politici v snahe polarizovať spoločnosť radi používajú slová ako zlo, dobro, slušnosť, progres, čím sa snažia ovplyvniť a kontrolovať naše myšlienky a vnímanie. K štandardizovaniu mysle prispievajú aj médiá či svetové agentúry, od ktorých preberajú správy. Aký je rozdiel medzi týždňami nenávisti, ktoré organizoval Veľký brat, a nenávistnými prejavmi amerických prezidentov Busha či Obamu, keď vysvetľovali nevyhnutnosť útočných vojen na Blízkom a Strednom východe? Existuje vôbec rozdiel medzi prácou Ministerstva pravdy z románu 1984 a snahou médií, aby nám vnucovali svoju pravdu? Ani nie. Preto Georgea Orwella dlho považovali za človeka, ktorý odhalil celosvetové sprisahanie a pokúsil sa nám otvoriť oči.

    Lenže bolo to úplne inak. Orwell bol výtvorom americkej CIA bez ohľadu na to, čo si kto myslí o jeho spisovateľských kvalitách. Spolupracoval aj s britskými spravodajskými službami. Tvrdí to historik a vedec Manuel Medina. CIA podľa neho nešetrila peniazmi, keď išlo o propagáciu Orwellovej práce. A Orwell bol človek bez škrupúľ a nemal problém privlastniť si cudzie dielo. Dokonca udal britským tajným službám 125 intelektuálov, na ktorých donášal, že sú nepriateľmi demokracie. Svedčia o tom odtajnené dokumenty vlády v Londýne.

    Koloniálny policajt Blair

    George Orwell sa narodil v Indii v roku 1903 pod menom Eric Blair. Jeho otec bol koloniálny hodnostár z anglickej aristokratickej rodiny. Eric študoval na elitárskom Eton College pre deti boháčov. Keď mal 20 rokov, obdivoval britskú ríšu, pridal sa k imperiálnej polícii a nastúpil do služby v Barme (dnešnom Mjanmarsku). V roku 1927 sa však priamo presvedčil o tom, čo vlastne robia britské represívne zložky v kolóniách.

    Bol svedkom mučenia a týrania domáceho obyvateľstva, a tak sa jeho politické pohľady zradikalizovali doľava a vrátil sa do Londýna. Rozhodol sa, že začne písať. Mal kontakty v britskej polícii a parížskom podsvetí. To mu zabezpečovalo bohatý materiál na písanie, ale napriek tomu jeho romány neboli príliš úspešné.

    V roku 1936 Blair odcestoval do Španielska, kde sa pridal k republikánskym vojakom v občianskej vojne proti generálovi Francovi. Bol tam iba pár mesiacov, ale na základe tamojšej skúsenosti napísal svoje pravdepodobne najlepšie dielo Na počesť Katalánska.

    V Španielsku bol svedkom bojov medzi militantnými komunistami a republikánmi na jednej strane a anarchistami a marxistami na strane druhej. Preňho bola tragédia bratovražednej vojny o to väčšia, že ju strávil na strane porazených. Ideologicky sa posunul k zmesi anarchie a trockizmu.




    Autor: Ratko Sudecký

    Mesačník Zem&Vek si môžete predplatiť na:









    Zem a Vek

    Zopár slov o autorovi...



    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑